Facebook Google+ Twitter

Na romańskim szlaku, część 13. Żarnów

Współautorzy: Mira Giza

Mała miejscowość Żarnów (woj. łódzkie) jest jedną z najstarszych polskich kasztelanii. Dla nas jednak najważniejsze, że możemy tu znaleźć ślady romańskiego budownictwa sakralnego w parafialnym kościele św. Mikołaja.

Kościół św. Mikołaja, widok ogólny / Fot. Leszek LubickiPrzed wjazdem do miasteczka od strony Opoczna od razu rzuca się w oczy dobrze nam znany znak - "Szlak romański". Kościół dostrzegamy natychmiast po wjeździe do centrum, gdyż stoi bezpośrednio przy głównej drodze. Drzwi wejściowe są otwarte, co przyjmujmy ze zdziwieniem połączonym z radością. Jak dobrze, że wiemy, w którym miejscu szukać pozostałości tej romańskiej świątyni, bo widzimy przed sobą olbrzymi trójnawowy kościół wcale nie z czasów średniowiecza.

O kościele pw. św. Mikołaja w Żarnowie pierwsze wzmianki pojawiły się w 1191 roku. Miał wówczas pełnić funkcję kaplicy pobliskiego grodu kasztelańskiego, a także kościoła parafialnego dla okolicznej ludności. Uważany jest ze względu na układ za bliźniaczy kościół świątyni inowłodzkiej, czyli pierwotnie był budowlą jednonawową z emporą w wieży zachodniej, na którą prowadziły kręcone schody.

Badacze nie są zgodni co do dokładnej daty wzniesienia kościoła. Jedni sugerują, że pochodzi z pierwszej połowy XII wieku i jego fundatorem był Bolesław Krzywousty. Inni powołując się na wyniki przeprowadzonych badań uważają się, że został wybudowany w II połowie XII wieku.

Widok kościoła od zachodu / Fot. Leszek LubickiW 1893 roku pożar niszczy niemal cały Żarnów oraz kościół. Dlatego też w 1903 roku rozpoczyna się pod kierunkiem ówczesnego proboszcza ks. Wencla odbudowa, która daje w efekcie trójnawowy kościół w stylu neogotyckim. Pozostałości romańskiego kościoła, czyli wieża zachodnia oraz część ściany północnej z romańskimi oknami stają się ramieniem zachodniej części nawy poprzecznej. Jedni uznali tę przebudowę jako niszczącą, jednakże inne źródła podają, że ks. Wencel dołożył wszelkich starań, aby nie dopuścić do zniszczenia tego, co pozostało z romańskiego kościoła po pożarze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Godna podziwu konsekwencja. Ładne zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.