Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9117 miejsce

Na romańskim szlaku, część 14. Sulejów

Współautorzy: Mira Giza

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego został wniesiony z przepięknego kolorystycznie piaskowca na planie krzyża łacińskiego, czyli posiada trzy nawy oraz nawę poprzeczną.

Plac przed głównym wejściem / Fot. Mira GizaRomański portal / Fot. Leszek LubickiCo ciekawe, zastosowano w tej świątyni jako nowość system sklepień krzyżowo-żebrowych. Mimo że kościół jest wzniesiony w stylu romańskim, to całe wyposażenie jest barokowe. Dlatego skupiamy się na wypatrzeniu, jak największej liczby romańskich akcentów. Do świątyni od strony zachodniej prowadzą dwa zachowane romańskie portale. Główny jest przepięknym, uskokowym portalem z bogatą dekoracją rzeźbiarską kolumn i z półkolistymi łukami. Na kolumnach zgodnie z legendą widać ślady po ostrzeniu szabli przez rycerzy. Natomiast nad bocznym, zdecydowanie skromniejszym, podziwiamy XII-wieczny tympanon fundacyjny przedstawiający płaskorzeźbiony krzyż wczesnochrześcijański oraz symbole śmierci Chrystusa: słońce, księżyc i ptak.

Jeden z kilku legendarnych lwów / Fot. Leszek LubickiZauważamy wewnątrz posągi lwów, które to zgodnie z legendą ukazały się zagubionemu na polowaniu Kazimierzowi Sprawiedliwemu. Wtedy to księcia oślepiła jasność i usłyszał słowa: "Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę Cię do sług Twoich". Książę wolę Bożą wykonał i ufundował w roku 1177 dla sprowadzonych do Sulejowa cystersów klasztor. Zapoczątkował w ten sposób bogatą w wydarzenia historię tego miasta i klasztoru cysterskiego. W 1232 roku ukończono budowę kościoła w stylu romańskim, który mimo licznych perturbacji wojennych zachował się do naszych czasów w niezmienionej formie oprócz niewielkich przeróbek. Historia natomiast nie oszczędziła zabudowań klasztornych i samych zakonników. Wielokrotnie był niszczony przez najazdy tatarskie, Prusaków, a później przez Szwedów. Klasztor łupiono, a zakonników mordowano. Ostatecznie w 1809 roku władze carskie klasztor rozwiązały, a dobra przeszły w ręce dzierżawców. Pożar w 1847 roku niszczy klasztor, a to co pozostało z zabudowań zostaje sprzedane. Nowy nabywca zakłada w nich browar.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy tekst i ładne zdjęcia.
... i nie tylko tutaj, ale na każdym romańskim szlaku.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne zdjęcia! Dobrze, że nie zrażają Was przeszkody. Też wiem coś o tym. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.