Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4075 miejsce

Na romańskim szlaku, część 8. Giecz

Współautorzy: Mira Giza

Kolejnym przystankiem na romańskim szlaku, gdzie przyszło nam się zatrzymać był Giecz, mała wioska, leżąca całkiem niedaleko Poznania. Twierdzi się, że miejsce to być może było siedzibą rodową pierwszych Piastów.

Giecz, miejscowość w województwie wielkopolskim, znana z wczesnośredniowiecznych
(IX w.) pozostałości po potężnej warowni, która odegrała bardzo ważna rolę w procesie tworzenia Kościół św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, strona południowa. / Fot. Mira Gizasię zrębów polskiej państwowości.

W centrum byłej osady targowej znajduje się kościół romański św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który został wzniesiony na miejscu wcześniejszej XI-wiecznej świątyni.
Jest to kościół jednonawowy, zbudowany z ciosanego granitu na przełomie XII i XIII wieku. Częściowo zniekształcony przebudowami, odzyskał swój pierwotny charakter dzięki pracom konserwatorskim prowadzonym w latach 1948-1950.

Niedaleko świątyni znajduje się Rezerwat Archeologiczny, w którym można między innymi podziwiać kamienne fundamenty palatium, a w pawilonie wystawowym ekspozycję przedstawiającą dzieje grodu.

Zarys fundamentów wcześniejszej (XI wiecznej) świątyni znajduje się pod posadzką kościoła z drugiej połowy XII wieku. / Fot. Leszek LubickiOdchylenie od pionu ma ponoć 70 cm. / Fot. Leszek Lubicki
Wnętrze kościoła jest wyjątkowo skromne. / Fot. Leszek LubickiObok świątyni kilka starych grobów, między innymi Stanisława Hebanowskiego cenionego architekta oraz jego wnuka, reżysera teatralnego. / Fot. Mira Giza
Mury kościoła zostały skręcone od wewnątrz potężnymi śrubami. / Fot. Leszek LubickiFundamenty palatium (koniec X wieku), budowla nigdy nie została ukończona. / Fot. Leszek Lubicki
Budowla orientowana z apsydą od strony wschodniej. / Fot. Mira GizaZgodnie z legendą ślady na murze kościoła po ostrzeniu mieczy przez rycerzy. / Fot. Leszek LubickiRomańska chrzcielnica. / Fot. Leszek Lubicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ma się już teraz swoje sposoby. Zwiedziliśmy (sfotografowaliśmy) w ostatnich dniach jeszcze 4 kościoły romańskie w woj. zachodniopomorskim, z czego tylko do jednego nie udało nam się wejść, ale to w ogóle jakaś "podejrzana" sprawa, bo trudno o tym kościele znaleźć informację, nawet w necie, że o poważnych publikacjach książkowych nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo Ci dziękuję za tą galerię. Będąc w Gieczu nie udało mi się wejść do kościoła dlatego wielki plus za ta relację:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.