Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6182 miejsce

Na rynku pracy coraz trudniej, a będzie jeszcze gorzej

Coraz częściej i coraz głośniej słychać, o spowolnieniu polskiej gospodarki, co prowadzi w prostej linii do wzrostu bezrobocia. Obecnie jego stopa wynosi 12,5 proc., a do końca roku będzie jeszcze wyższa. W przyszłym zaś roku może przekroczyć - zdaniem ekspertów - 13 procent.

 / Fot. HuBar/CC 2.5Według "Newsweeka", bezrobocie po raz pierwszy uderza z tak wielką siłą nie tylko w pracowników, ale też w pracodawców, zwłaszcza w rodzącą się u nas klasę średnią. Teraz zwolnienia nadchodzą w branżach, które przez 20 lat rosły jak na drożdżach: doradztwo, media, bankowość, ubezpieczenia, reklama.

Dla gospodarki i rynku pracy idą złe czasy. Premier Donald Tusk powiedział pewnym siebie tonem, że dla 17 tys. politologów pracy nie będzie, ale spawacze "będą mieć się o wiele lepiej". I jest w tym nieco prawdy.

Nie od dziś, a już od kilku lat słychać opinie, że absolwenci humaniści nie znajdą miejsca na rynku. Zbyt wielu mamy socjologów, politologów, psychologów, europeistów, itp. Uczelnie powinny zaprzestać produkować bezrobotnych specjalistów kierunków humanistycznych. Język polski ma wiele synonimów słowa "bezrobotny". Jedni więc żartują, że to po prostu: filozof, etnolog, socjolog, politolog, psycholog.

Andrzej Kurkiewicz z departamentu strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówi, że pięć lat temu kształcono na politologii 50 tys. studentów - podaje serwis Newsweek.pl. Dzisiaj jest to o połowę mniej, a i to - jak się okazuje - o wiele za dużo.

Mimo wszystko dzisiejsza rzeczywistość i przyszłość pokazują, że śmiechy i żarty o humanistach i ich przyszłości zawodowej, nie są aż tak bardzo prawdziwe. Bo według GUS - do 2015 roku, wzrośnie zatrudnienie w takich polskich branżach jak sport i rekreacja aż o 22,5 procent. Aktualnie i na bliską przyszłość masowo są poszukiwani też trenerzy do prowadzenia różnych szkoleń, warsztatów i treningów personalnych, a także osoby zajmujące się organizacją różnego rodzaju imprez i eventów (wydarzeń, zdarzeń ściśle zaplanowanych i przeprowadzonych pod kątem określonego celu).

Równocześnie największy wzrost zatrudnienia - według agencji badawczych - prognozowany jest wśród specjalistów od IT (27,2 proc.). Także matematycy i statystycy, czyli specjaliści kierunków ścisłych, również nie powinni obawiać się o pracę; popyt na nich będzie się zwiększał. Jak wynika z prognoz - do 2015 roku ich zatrudnienie wzrośnie średnio o 22 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

...nie dziwią mnie niepokojące prognozy na rok 2013. Dla przykładu produkcję zamyka jeden z największych pracodawców w regionie kujawsko-pomorskim, Zakłady Chemiczne "ZACHEM" wchodzące w skład Grupy Ciech. W połowie października Ciech zawarł umowę sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych związanych z produkcją TDI na rzecz niemieckiego giganta chemicznego firmy BASF.
Bydgoszczanom nie do śmiechu kiedy powiadają, że niedługo w ich mieście pozostaną same banki i markety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Konopka ....wypadek w Halembie 23 ofiary , Zawalenie Hali Wystawowej [ 63 ofiary] wypadek autokaru w Grenoble[ 26 ofiar] - katastrofa Casy [20 ofiar ] - szefem był śp gen Błasik ] to czasy rządów PiS-u. POKORY trochę.
I moją wrażliwość proszę zostawić w spokoju!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Praca dodatkowa dla każdego. 15 zł / h. Wprowadzanie danych na stronach www, wypełnianie ankiet internetowych. 3-5 godzin dziennie. Krótkie CV proszę kierować pod adres mailowy: agnescio@wp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieta Szychlińska

Tak jak większości wyborców PO pani również jest obojętne że jest to partia aferzystów. To za przyczyną tej partii jesteśmy doświadczani niewyobrażalnymi tragediami. Tylko zupełna obojętność i brak wrażliwości może być przyczyną takich poglądów jakie pani przedstawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie J Konopka , Pan jest zaprogramowany na wieczyste potępienie tej ekipy bez racjonalnych uzasadnień .
Pozdrawiam i życzę " tuskowych "snów !

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieta Szychlińska 22:12

Można niepowodzenia zrzucić na kryzys, Tusk z Rostkowskim skwapliwie to wykorzystują, jednak gdyby nie było kryzysu na świecie to byśmy go mieli w Polsce. Przy obecnym zadłużeniu Polski długo się niepozbierany.
Ludzie tej władzy są nieodpowiedzialni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Konopka , pan ciągle zapomina ,że od 2008 r mamy globalny kryzys przywieziony z USA ,
.
Nasi przedsiębiorcy są gotowi do produkcji tylko komu to sprzedać jak spadły zamówienia nawet z największego rynku zbytu polskich towarów - Niemiec .
Niech mi pan wyliczy państwa w Europie o takim PKB jak my .
Kaczyński może obiecywać cuda-wianki i tak tych obiecanek nie spełni. Pretensje mam do Tuska za grupy zawodowe " uprzywilejowane " i KRUS .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieta Szychlińska 20:24

Tusk miał wystarczająco dużo czasu aby stworzyć warunki do intensywnego rozwoju, zmarnował 5 lat, Polacy nie zapomną, rozliczą przy najbliższych wyborach. Jedynym efektem tego nieporadnego rządu to produkowanie bezrobotnych którzy pozbawieni dochodów będą żebrać. Jestem pewny że Tusk marnie skończy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Jerzy Konopka 19:20
Tak sobie myślę , gdyby poprzednia koalicja wykorzystała dobrą koniunkturę , wybudowała 3 miliony mieszkań , fabryki [sic] to i by Pan nie miał na kogo zwalać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są takie firmy co to bez przerwy poszukują pracowników gdyż każdy nowo przyjęty po przepracowaniu kilku miesięcy ucieka jak zarobi 120zł netto na miesiąc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.