Facebook Google+ Twitter

Na Śląsku Cieszyńskim powstaje Dom Trzech Narodów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-04 08:14

W Jasnowicach na Śląsku Cieszyńskim w byłej strażnicy na polsko-czeskim przejściu powstaje Dom Trzech Narodów - pisze dziennik "Polska". Jak podkreśla gazeta, to pierwszy obiekt po pogranicznikach, który się rozwija, zamiast niszczeć.

W pomieszczeniach, gdzie jeszcze dwa lata temu celnicy kontrolowali turystów, wiszą dziś obrazy, można napić się dobrej kawy, a nawet kupić słowacką nalewkę miodulę i obejrzeć góralskie stroje ludowe z terenu Trójwsi Beskidzkiej, Słowacji i Czech. Budynek graniczny na polsko-czeskim przejściu w Jasnowicach na Śląsku Cieszyńskim jest pierwszym, który po przekazaniu go gminie został zagospodarowany.

Jan Kukuczka, który w porozumieniu z gminą Istebna w ciągu półtora miesiąca urządził galerię przekonuje, że nie ma drugiego takiego miejsca w Europie. Reprezentowanych jest tam około 150 nazwisk polskich malarzy. To górna półka polskich artystów. A będą też Czesi i Słowacy. To miejsce, które kiedyś nas dzieliło, teraz będzie łączyć - dodaje Kukuczka.

Budynek przejścia granicznego w Jasnowicach gmina Istebna otrzymała od wojewody śląskiego w listopadzie ubiegłego roku. Więcej o tej nietypowej inicjatywie w dzienniku "Polska".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.