Facebook Google+ Twitter

Na Śląsku podsumowano kolejny innowacyjny projekt

Od października 2006 roku Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki w Katowicach prowadziła projekt "Młodzi przedsiębiorcy, innowacyjny region". Nadszedł czas na podsumowania...

14 marca w katowickiej restauracji "Archibar" uroczyście podsumowano program zrealizowany dzięki pomocy unijnej. Instytucja prowadząca otrzymała ponad 600 tys. zł dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Dzięki tym niemałym środkom 80 młodych ludzi - przede wszystkim studentów i absolwentów śląskich uczelni wyższych - mogło skorzystać z profesjonalnych szkoleń i porad specjalistów. Najważniejsza z punktu widzenia młodych ludzi, którzy z oczywistych względów nie mają wielu funduszy na rozpoczęcie własnej działalności, była możliwość otrzymania dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Bezzwrotną dotację w wysokości ponad 17 tys. zł otrzymało 23 przedsiębiorczych osób. Kolejnych 20 beneficjentów dostało tzw. wsparcie pomostowe, czyli po 700 zł miesięcznie przez pierwsze pół roku działalności.

Średnia wieku tych osób wynosiła 24 lata. - Beneficjenci projektu byli rekrutowani częściowo za pośrednictwem uczelni, częściowo przez internet. Nasze plakaty i ulotki były dostępne w akademickich biurach karier, siedzibach samorządów studenckich. Organizowaliśmy też spotkania informacyjne. Jak najwięcej informacji staraliśmy się zamieścić na stronach internetowych, nie tylko FRDL, ale też instytucji partnerskich - tłumaczy Anna Brzęska, koordynatorka projektu.

Efektem projektu jest powstanie w województwie śląskim 28 nowych firm. Niektórzy beneficjenci skorzystali z możliwości zakładania spółek. Plusem takiego rozwiązania było zwiększanie dotacji odpowiednio do ilości osób zakładających daną działalność (np. spółka założona przez 3 osoby otrzymała potrójną kwotę dofinansowania).

- Powstały bardzo różne firmy. W zasadzie żaden pomysł na biznes się nie zdublował - podkreśla Anna Brzęska. Są wśród nich firmy informatyczne, zajmujące się tworzeniem stron www i oprogramowania na zamówienie indywidualnych klientów czy serwisujące sprzęt komputerowy i teleinformatyczny, szkoła bardzo popularnej ostatnimi czasy capoeiry, firmy fotograficzne, projektowo - reklamowe czy szkoleniowe, prowadzące kursy współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Jak podkreśla koordynatorka projektu, miłym zaskoczeniem dla organizatorów było to, że młodzi ludzie nie chcieli zakładać firm tylko i wyłącznie dla zysku. Zdecydowana większość z nich, zakładając działalność rozwijała swoje pasje i zainteresowania. - Część z nich jest dopiero w trakcie studiów lub równolegle pracuje. Na nadmiar czasu nie narzekają, ale przy każdym spotkaniu emanuje z nich energia i zapał do działania - podsumowuje z nieskrywaną satysfakcją pani Anna.

Dodatkową korzyścią dla regionu śląskiego są nowe miejsca pracy. Młodzi przedsiębiorcy, oprócz miejsc pracy dla siebie, umożliwili zarabianie innym. Na razie zatrudniają osoby na umowę zlecenie, bo na zaproponowanie umów o pracę na razie ich nie stać. - Taka jest, niestety, polska rzeczywistość - kwituje moja rozmówczyni. Jednak wraz z rozwojem nowych firm powstanie również możliwość (i konieczność) zatrudnienia pracowników na etacie - przekonuje. Szczególnie, że jedna z firm działająca w branży informatycznej już wkrótce przekształci się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - dodaje.

Organizatorzy właśnie zakończonego programu "Młodzi przedsiębiorcy, Innowacyjny region" już planują kolejne edycje. - Ośrodek chce wystartować z dwoma nowymi projektami, pierwszy ma być zaadresowany do podobnej grupy docelowej, a drugi ma być zorientowany na kobiety - mówi pani Anna. Czekają tylko na komunikat o ogłoszeniu nowych konkursów w ramach działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.