Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26031 miejsce

Na Słońcu nastąpił silny wybuch. Czy coś nam grozi?

23 stycznia nastąpił na Słońcu silny wybuch, a wyrzucone podczas niego cząstki słonecznej plazmy docierają właśnie na Ziemię. Czy w związku z tym coś nam grozi? Naukowcy z NASA uspokajają. Mogą wystąpić jedynie zakłócenia w pracy niektórych urządzeń oraz widowiskowe zorze.

Zdjęcie wybuchu na Słońcu / Fot. NASAWczorajszy wybuch był najsilniejszy od 2005 r. W 10-stopniowej skali został oceniony na 9 pkt (M9). Promieniowanie wybuchu, które dotarło do Ziemi w ciagu 8 minut, zostało zaobserwowane przez satelity badające Słońce: SOHO i STEREO-B. Natomiast cząsteczki słonecznej plazmy poruszające się z prędkością 2200 km/godz. docierają właśnie do Ziemi.

NASA informuje, że Słońce wchodzi w kolejny szczyt aktywności, którego apogeum przewidywane jest w 2013 r. Uspokajają jednocześnie, iż wywołane nią magnetyczne burze nie są groźne dla ludzi. Mogą mieć za to wpływ na niektóre urządzenia, a skutki promieniowania mogą potrwać kilka dni.

Naukowcy sądzą, że można się spodziewać zakłócenia pracy urządzeń nawigacyjnych, szczególnie w okolicy biegunów Ziemi, w związku z czym linie lotnicze powinny dla niektórych rejsów wyznaczyć inne trasy przelotu. Mogą wystąpić problemy w pracy niektórych urządzeń satelitów i zakłócenia fal radiowych. Komonauci przebywający na stacji orbitalnej są jednak w pełni bezpieczni - informuje interia.pl.

Jedynym pozytywem będzie za to występowanie widowiskowych zórz polarnych, szczególnie w północnych częściach globu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jcb
  • Jcb
  • 25.01.2012 22:07

NIE DLA ACTA

Komentarz został ukrytyrozwiń
Opinia
  • Opinia
  • 24.01.2012 23:06

STOP ACTA

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ali
  • Ali
  • 24.01.2012 18:37

i dlatego nie mogę spać i jeść ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.