Facebook Google+ Twitter

Na Słońcu potężna erupcja plazmy. Ziemi grozi burza słoneczna

W tym roku mieliśmy już – zdaniem naukowców – sześć silnych wybuchów plazmy na Słońcu. Ten ostatni sprzed kilku dni może lada moment dać się nam odczuć na Ziemi.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Eeron80, public domainTrzy dni temu miał miejsce wielki wybuch na Słońcu. Wywołał ogromną burzę słoneczną. Teraz - zdaniem uczonych - burza o dużym natężeniu zbliża się do Ziemi. Jest efektem potężnej erupcji na powierzchni Słońca, w wyniku której została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną chmura cząsteczek plazmy słonecznej.

Objawem wielkiego wybuchu był potężny rozbłysk, który rozjaśnił obraz Słońca do białości. Ta mocna eksplozja na powierzchni Słońca, wyrzuciła w przestrzeń cząsteczki słonecznej plazmy, które docierają obecnie do Ziemi - podaje portal TokFm, powołując się na Space.com.

Według prognoz NASA – po eksplozji z 12 lipca - "najnowszy tzw. koronalny wyrzut masy" miał uderzyć w Ziemię wczoraj, 14 lipca rano. Ale z najnowszych informacji Europejskiej Agencji Kosmicznej wynika, że wprawdzie już zaobserwowano blisko nas wzrost siły wiatru słonecznego, jednak burza słoneczna wciąż jeszcze pędzi w ogromną prędkością ku naszej planecie.

Amerykańscy naukowcy z Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SPWC) akcentują, że silny rozbłysk na Słońcu sprzed trzech dni, może być na Ziemi zapłonem wybuchu burzy magnetycznej o poziomie G2. A burza magnetyczna tej mocy "może sprawić, że zorze polarne na półkuli północnej zabłysną mocniej niż zwykle". Przypomnijmy, że zorze polarne powstają, gdy cząsteczki plazmy słonecznej "zderzają się z górnymi warstwami ziemskiej atmosfery".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I już po burzy słonecznej. Dotarła w sobotę wieczorem do Ziemi i nie spowodowała żadnych poważnych zakłóceń i o to chodzi...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem ciekaw jak zachowają się reaktory atomowe, gdy w konsekwencji takiego wybuchu całkowicie wysiądzie im elektronika?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.