Facebook Google+ Twitter

Na stany lękowe u dzieci najlepszy komputer?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-13 16:27

Aż jedno na osiem dzieci cierpi na zaburzenia lękowe - wynika z danych stowarzyszenia ADAA (The Anxiety and Depression Association of America). Specjaliści radzą, by interweniować jak najwcześniej, a zamiast tabletek ordynują... komputer.

Jeżeli chodzi o dzieci, to zrozumiała jest niechęć – rodziców, najbliższego otoczenia – do podawania im leków psychoaktywnych. Dlatego też psychologowie dziecięcy zawsze starają się znaleźć alternatywny sposób leczenia.

Aktualnie problemem zajmuje się profesor Yair Bar-Haim z Wydziału Nauk o Psychologii na Uniwersytecie w Tel-Avivie. Wraz z innymi naukowcami wprowadzili nowy sposób leczenia zaburzeń lękowych u dzieci. Przy pomocy programu komputerowego, wykorzystują tak zwaną metodę Modyfikacji Ukierunkowania Uwagi (z ang.: Attention Bias Modification – ABM). Polega ona na zmniejszaniu lęku u dzieci poprzez utrzymywanie ich uwagi z dala od potencjalnego zagrożenia. W ten sposób powoli doprowadzają do zmian w dziecięcym myśleniu i wyeliminowania ich obaw. W początkowych badaniach klinicznych metoda była sak samo skuteczna jak leki i terapia poznawcza dla dzieci.

Wyniki badań zostały opublikowane w jednym z amerykańskich czasopism -
The American Journal of Psychiatry.

Zamiast kapsułki – komputer

"Dzieci nie mają problemów z obsługą ani uprzedzeń do komputerów" – wyjaśnia profesor Bar-Haim. Leki wywołują potencjalne skutki uboczne, które mogą wpływać na przyszłość pacjentów. Chociażby z tych względów warto znać i korzystać z alternatywnych metod leczenia. Ponadto zabiegi wykorzystujące metodę ABM mogą być rozpowszechnianie za pośrednictwem Internetu. Mogą też być prowadzone przez osoby, które nie są wyspecjalizowane i nie posiadają stopni naukowych w dziedzinie psychologii. - To może być coś, co całkowicie zmieni leczenie – kontynuuje badacz.

Ktoś borykający się z zaburzeniami lękowymi ma podwyższony stopień wrażliwości wobec zagrożeń, które przez przeciętnych ludzi są ignorowane.

Z tego powodu u osób z zaburzeniami stale utrzymuje się pewien poziom niepokoju. Jednym ze sposobów mierzenia poziomu poczucia zagrożenia u ludzi jest tak zwany dot-probe test. Pacjentowi przedstawia się dwa obrazki (lub słowa). Jeden z nich należy do kategorii „zagrożenia” a drugi do kategorii „neutralne”. Następnie obrazy znikają i pojawia się kropka na miejscu któregoś z nich. Podczas jednego testu zmienia ona swoje położenie wiele razy. Pacjent jest proszony by specjalnym przyciskiem wskazywał położenie kropki. Szybka reakcja na kropkę pojawiającą się w miejscu, które wcześniej zajmował obrazek (słowo) z kategorii „zagrożenia” wskazuje na skłonność do zaburzeń u pacjenta – większą uwagę zwraca on na potencjalne niebezpieczeństwa w otoczeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.