Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18652 miejsce

Na świecie pozostało tylko sześć nosorożców białych północnych

Na świecie pozostało tylko sześć białych nosorożców podgatunku północnego. 17 październiku w rezerwacie Ol Pejeta w Kenii padł Suni. Ten osobnik to pierwszy nosorożec biały-północny, który urodził się w niewoli.

https://flic.kr/p/cFaMPw / Fot. Heather Paul/CC-BY 2.0Suni miał 34 lata. Przyszedł na świat w ogrodzie zoologicznym Dvůr Králové nad Labem. W 2009 r. został przeniesiony do Ol Pejeta w Kenii. 17 października nosorożec padł. Nic nie wskazuje na to, że był ofiarą kłusowników. Nosorożce białe z podgatunku północnego żyją około 40-50 lat, ale ojciec Suniego również padł w podobnym wieku - podaje serwis iflscience.com.

Po śmierci Suniego na świecie żyje tylko sześć sztuk nosorożców białych-północnych. Niestety w praktyce oznacza to wymarcie podgatunku Ceratotherium simum cottoni. Jest tylko jeszcze jeden samiec, który może przedłużyć jego istnienie. W 2009 r. sprowadzono do Ol Pejeta cztery samce, które miały uratować podgatunek. Wierzono wówczas, że zbliżone do naturalnego środowisko będzie sprzyjać rozmnażaniu.

Czytaj także: Polska wysoko w rankingu wolności mediów. Stany Zjednoczone dopiero na 46. pozycji


Pierwotne terytorium występowania nosorożców białych-północnych było niewielkie i obejmowało cześć Demokratycznej Republiki Konga, Czadu, Sudanu, Ugandy i Republiki Środkowoafrykańskiej. W 1960 r. szacowano populację tych zwierząt na 2 tys. sztuk. 30 lat później, w wyniku działalności człowieka, zostało ich tylko 15.

Naukowcy liczą już wyłącznie na sztuczne metody odtworzenia podgatunku. Posiadają próbki nasienia Suniego i innych samców i będą próbowali uratować nosorożce białe-północne.

O wiele lepiej radzą sobie nosorożce białe-południowe. Żyje ich w Afryce 17 tys. sztuk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Działalność człowieka" polegała za zabijaniu w celu uzyskania proszku z rogu nosorożca, co ma najbogatszym zblazowanym świrom zapewnić wzwód, bo naturalne zasoby energii, w wyniku zblazowania i nadużyć erotycznych zawodzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.