Facebook Google+ Twitter

Na "Szepty zmarłych" Becketta warto było poczekać

Specjalista od śmierci, David Hunter, wraca tam, gdzie wszystko się zaczęło - do Ośrodka Badań Antropologicznych. Rok po śledztwie, którego omal nie przepłacił życiem, próbuje odnaleźć spokój i wiarę we własne możliwości.

David Hunter będzie musiał wysłuchać przerażających szeptów zmarłych / Fot. Dawid Serafin„Szepty zmarłych” – to właśnie na tą książkę miłośnicy Becetta czekali przeszło rok. I nie zawiedli się. Wartka akcja, realizm, groza, niepewność do ostatniej chwili. Inaczej mówiąc: w tej książce znajdziemy wszystko, co w literackim talencie Becketta najcenniejsze.

Kolejna powieść angielskiego pisarza to dalszy ciąg sagi o Davidzie Hunterze, który jest antropologiem sądowym. Większość czasu spędza ze zmarłymi, których stara się skłonić do "opowiedzenia" swojej historii. Tym razem przyjeżdża do miejsca gdzie wszystko miało swój początek – do Ośrodka Badań Antropologicznych. To tutaj Hunter chce odnaleźć wiarę we własne możliwości. Los daje mu szansę w postaci tajemniczych morderstw w okolicy. Hunter zostaje poproszony o pomoc przez swego mentora i wieloletniego przyjaciela Toma Liebermana. Razem starają się rozwikłać zagadkę, podczas której będą musieli się wsłuchać jeszcze głębiej w szepty zmarłych niż dotychczas.

Dar Becketta do przedstawiania rzeczywistości za pomocą prostych słów i umiejętność opisania ciemnej strony ludzkiej psychiki powoduje, że książkę czyta się lekko, co nie oznacza, że przyjemnie. Przyjemność w pewnym momencie zostaje zastąpiona przez grozę i niepewność co wydarzy się dalej. Czuć to szczególnie w momencie, kiedy czytelnik uświadamia sobie, że każdy może być ofiarą i każdy może też być mordercą. Niepewność jest opleciona ciekawością, pchającą nas w gąszcz zawiłych zagadek i nie pozwala nam odstawić książki na półkę. Ogromne znaczenie w „Szepcie zmarłych” ma realizm. Historia przygód Huntera jest skonstruowana tak, że mogłaby się wydarzyć naprawdę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.