Facebook Google+ Twitter

Na szlaku Orlich Gniazd. Będzin

Zagłębie i Śląsk, mnie człowiekowi z centrum Polski, zawsze kojarzyły się ze smogiem oraz znakami drogowymi "Szkody górnicze". A tutaj taka niespodzianka. We wschodniej części woj. śląskiego leży miasto Będzin, gdzie na wzgórzu dostrzegam wspaniale prezentujący się z oddali zamek.

Obronna twierdza

Zamek w Będzinie / Fot. Leszek LubickiPoczątki osadnictwa w tym obecnie ok. 60-tysięcznym mieście sięgają pradziejów. Już w XI wieku stał tu drewniany zamek, który został jednak spalony podczas najazdów Tatarów. Wiek później król Kazimierz Wielki, co to Polską zastał drewnianą, a pozostawił murowaną, kazał postawić tam solidną warownię. Weszła ona do systemu obronnego, który dzisiaj nazywamy Orlimi Gniazdami. Przez setki lat historii swojej, przez fakt strategicznego położenia, był wielokrotnie najeżdżany i palony. Obecny jego wygląd to rezultat prac przeprowadzonych w duchu romantyzmu w XIX w. , a także prac rekonstrukcyjnych wykonanych już po II wojnie światowej.

Do zamku wchodzimy przez bramę i kierujemy się na dziedziniec. Tam od razu Jedno z wnętrz Muzeum / Fot. Leszek Lubickimożemy udać się do rycerskiej restauracji bądź zakuć się samemu w dyby, jakby ktoś miał jakąś pokutę do spełnienia. Po tych ekscesach warto wejść do wnętrz zamkowych, gdzie mieści się Muzeum Zagłębia. Zgromadzonych jest tam wiele eksponatów więc miłośnicy historii nie powinni być zawiedzeni. Dla osób pragnących mocniejszych wrażeń udostępniono do zwiedzania 20 metrową basztę, skąd roztacza się piękny widok na okolicę. Zamek upodobali sobie także nowożeńcy, gdyż bardzo często obywają się w jego wnętrzach jak również i na murach ślubne sesje fotograficzne.

A może do pałacu?

Pałac w Będzinie / Fot. Leszek LubickiBędziński zamek położony jest na lewym brzegu Czarnej Przemszy. Stąd już tylko kilka minut samochodem do barokowo-klasycystycznego pałacu w Będzinie-Gzichowie. Jest to XVIII-wieczna siedziba szlachecka przypominająca typowy francuski pałac. Budowała go rodzina Mieroszewskich, jeden z najpotężniejszych rodów Księstwa Siewierskiego. Pałac wraz z otaczającym go uroczym parkiem jest udostępniony do zwiedzania. Oprócz typowych w tego rodzaju miejscach stylowych XVIII i XIX-wiecznych wnętrz i ich wyposażenia, które można obejrzeć, czy ekspozycji archeologicznej, organizowane są tam także wystawy czasowe.

Zachęcam do wycieczki na Górny Śląsk, bo jak widać to nie tylko kopalnie i ich szyby w pejzażu, czy "szkody górnicze". Obecnie jest prowadzony konkurs "Perły w koronie województwa śląskiego", a będziński zamek bierze w nim udział. Głosy można także oddawać przez internet. Wejście ze strony internetowej zamku

Więcej zdjęć z opisanych miejsc na mojej stronie

Do Wiadomości24 możesz dodać
własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapisuję Będzin na listę miejsc do odwiedzenia. Dziękuję:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.