Facebook Google+ Twitter

Na Szlaku Świętego Jakuba

Dla Polaków to Szlak Świętego Jakuba, dla Niemców Jakobsweg. W Austrii Jakobspilgerweg. Francuzi nazywają go Chemin St. Jaques de La Compostela, Hiszpanie Camino de Santiago. Europejski szlak górski, to najbardziej znany szlak pielgrzymów.

Do grobu Świętego Jakuba, znajdującego się w Santiago de La Compostella, pielgrzymują całe rzesze wędrowców z całego świata. Na szlaku możesz oddać się całkowicie medytacji i modlitwie. Szlak nazywany "katolickim" prowadzi przez Niemcy, Austrię, Francję i Hiszpanię. Od kilku lat jest znany również w Polsce. Znakiem rozpoznawczym każdego pielgrzyma jest przypięta do plecaka muszla i specjalny paszport.

Liczącą ponad 5500 km wędrówkę górską rozpocząłem w austriackim Landeck - miasteczku, którego zarysy z lotu ptaka przypominają swym kształtem krzyż.

Austria

Na austriackim odcinku pielgrzymki doświadczasz duchowej odnowy. Niezliczona ilość kapliczek i kościołów, swym pięknem i zarazem prostotą wykonania, aż zaprasza do wejścia. Górskie widoki jakie towarzyszą podczas wędrówki wyzwalają w Tobie potrzebę modlitwy i podziękowania za te "cuda natury". W żadnym miejscu na ziemi nie ma tylu rzeźb, czy też malowideł przedstawiających "Drogę Krzyżową Pana Jezusa", co na tym odcinku szlaku.

W Austrii jest wiele miejsc przygotowanych specjalnie dla pielgrzymów. Można tu znaleźć odpowiednie miejsca na odpoczynek. Są tutaj ławki, na których możesz spocząć. Jest też dużo dystrybutorów wody pitnej. Najważniejsze jednak jest to, że masz możliwość przenocować za darmo lub płacąc "co łaska" w prywatnych domach ludzi mieszkających przy szlaku. Możesz również - na specjalnie przygotowanych do tego celu miejscach - rozbić namiot i bez obawy spać. Tutaj korzystając ze specjalnych palenisk masz możliwość ugotować sobie coś do jedzenia. Specjalne dystrybutory wody pitnej nie pozwolą Ci umrzeć z pragnienia. Wszelkie miejsca dla pielgrzymów są monitorowane. Częste patrole policji konnej sprawiają, że czujesz się bezpiecznie. Jednym słowem wędrówka po wyżynach Austrii to czysta przyjemność. Zarówno dla ducha jak i ciała. Austriacki odcinek szlaku przejdziesz w ciągu jednego miesiąca.

Szwajcaria

W Szwajcarii idziesz głównie górami. Posługując się "paszportem pielgrzyma" możesz tutaj najeść się do syta. Posiadając wymieniony wcześniej dokument, korzystasz z każdej niemalże usługi o połowę taniej. Nie ma tu wprawdzie specjalnie przygotowanych miejsc na biwak, jak w Austrii, jednak nie ma kłopotów z noclegiem. Jest kilkanaście noclegowni przygotowanych specjalnie z myślą o pielgrzymach. Niedrogie "pilgerberger" (oberże pielgrzymów) zapraszają w swoje progi strudzonych wędrowców. Ceny są tu stosunkowo niskie. Płacisz tylko za nocleg. Jesz wraz z innymi pielgrzymami zupełnie za darmo. Jeśli posiadasz swój prowiant nie masz żadnego problemu z przygotowaniem sobie posiłku.

Często zdarza się tak, że ludzie mieszkający przy szlaku, zupełnie bezinteresownie zapraszają Cię w swoje progi. Że jest to przyjaciel pielgrzyma, możesz się zorientować po zamieszczonej np: na ogrodzeniu posesji muszli. W każdym takim przypadku możesz liczyć na pomoc. Na szlaku można spotkać wymyślne "wytwory wyobraźni" pielgrzymów. Przedstawiające np grupę ludzi - najczęściej autorów dzieła, wykonanego z gliny, kamieni czy po prostu drewna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.