Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11017 miejsce

Na tatarskim szlaku

Współautorzy: Leszek Lubicki

Podlaski Szlak Tatarski liczy sobie prawie 150 km. My proponujemy odwiedzenie dwóch najstarszych skupisk polskich Tatarów, czyli Bohoniki i Kruszyniany, w których to znajdują się tatarskie meczety oraz muzułmańskie cmentarze.

Meczet w Bohonikach / Fot. Mira GizaMeczet w Kruszynianach / Fot. Mira GizaObecnie w tych dwóch wsiach mieszka niewielu Tatarów, choć są to i tak najbardziej liczne skupiska wyznawców islamu w Polsce. W miejscowościach tych robi się jednak gwarno kilka razy w roku, kiedy to zjeżdżają do Bohonik i Kruszynian Tatarzy z całego kraju, by obchodzić wspólnie święta muzułmańskie zwane bajramami.

Pierwsze pojawienie się w Tatarów na terenie Rzeczypospolitej w XIII wieku przyniosło brutalne walki i zniszczenie miast oraz wsi. Dopiero z czasem nastąpiło poprawienie stosunków i w 1410 roku Tatarzy wsparli walczące wojska polskie w bitwie pod Grunwaldem, by następnie na przełomie wieków swą dalszą aktywnością wpisać się już na stałe do historii Polski. Po wydarzeniach w 1672 roku zwanych "buntem Lipków", Jan III Sobieski wydał w 1679 roku przywilej, na mocy którego przyznano Tatarom w ramach rekompensaty za niewypłacony żołd wsie Bohoniki oraz Kruszyniany.

Męska część meczetu w Kruszynianach / Fot. Mira GizaWedług przekazu ustnego pierwszy meczet, który wówczas wybudowano w Bohonikach spłonął, a świątynia, jaką obecnie możemy podziwiać została wniesiona około roku 1873. Jest to drewniana, niewielka budowla na planie kwadratu z czterospadowym dachem i z jednym minaretem zakończonym półksiężycem. Wnętrze meczetu podzielone zostało za pomocą ścianki i okna z firanką na dwie części, większą dla mężczyzn i mniejszą dla kobiet, a wszystko po to, aby w czasie modlitwy mężczyźni (ale i również kobiety) się "nie rozpraszali". W męskiej części znajduje się skromnie wykończona nisza w ścianie Pomieszczenie dla kobiet w meczecie w Bohonikach / Fot. Mira Gizazwana "mihrab", która wskazuje "kyble", czyli południowe położenie Mekki. Po prawej stronie znajduje się podwyższenie, czyli tzw. "minbar", z którego to imam wygłasza kazania podczas nabożeństw. Na ścianach możemy obejrzeć oprawione w ramy napisy arabskie z wersetami z Koranu. Podobnie wewnątrz wygląda meczet w Kruszynianach. Posiada natomiast od strony północnej dwie wieżyczki z półksiężycami na szczycie. Świątynia ta została wzniesiona na przełomie XVIII i XIX wieku na miejscu wcześniej stojącego meczetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.09.2009 16:10

artykuł Miry Gizy i Leszka Lubickiego:))

/przepraszm za brak nazwiska współautora w poprzednim komentarzu :(/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.09.2009 15:36

"Na tatarskim szlaku" przeczytałam z zainteresowaniem tekst:) i oglądnęłam fotografie:)

Zdjęcia zrobione tak, że prawie nie czuć obecności fotografa, kolejne kadry bez nadmiernych przerysowań, spokojne wyważone w kompozycji. W krajobrazie sylwetka, sylwetki meczetów, wnętrza, postać kobiety - przewodnika, buty, zatopione w zieleni trawy kamienne płyty, miejsce spoczynku... wraz ze słowem pisanym snują opowieść o czasie minionym, o mieszkańcach tych wiosek, niegdyś żyjacych tu licznie Tatarów.

Świetnie, przekrojowo dobrany materiał ilustracyjny do dobrego:) tekstu.

Nigdy tam nie byłam, wielokrotnie planowałam. Może po tym artykule, tym razem wreszcie pojadę.

Artykuł Miry Gizy, miły akcent:) w "dzisiejszym wydaniu w24"

Serdecznie Pozdrawiam autorke:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam cały szlak - miłe wspomnienia z tej wędrówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie miałem okazji być w Kruszynianach czy Bohonikach, odwiedziłem kiedyś meczet w Warszawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.