Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8405 miejsce

Na te "konie" warto postawić! Dyplom bytomskiego Wydziału Teatru Tańca

W 1935 roku ukazała się książka Horace'a McCoya "Czyż nie dobija się koni?". 34 lata później Sydney Pollack nakręcił na jej podstawie film z Jane Fondą w roli głównej. A teraz teatr Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie przedstawia spektakl, zrealizowany w oparciu o to aktualne wciąż dzieło literatury amerykańskiej.

Studenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w spektaklu "Czyż nie dobija się koni?" / Fot. Krzysztof KrzakJest to przedstawienie dyplomowe studentów ostatniego roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, będącego integralną częścią krakowskiej uczelni. To rocznik dość szczególny, choćby z tego względu, że WTT dopiero po raz drugi wypuszcza w artystyczny świat swoich absolwentów.

Adaptacji i inscenizacji powieści McCoya podjął się profesor Jerzy Stuhr, który również rozpoczął realizację "dyplomu" z bytomskimi studentami. Jednakowoż choroba zmusiła go do przekazania ich w ręce Waldemara Raźniaka, swojego byłego ucznia, który, jak stwierdził na krakowskiej premierze (14 marca 2012 roku; bytomska odbyła się w grudniu ubiegłego roku) sam Mistrz, "najlepiej wie, co ja lubię, jak chciałbym, by przedstawienie zostało zrealizowane". "Czyż nie dobija się koni?" w adaptacji Jerzego Stuhra pozostaje wierne pierwowzorowi literackiemu.

Oto widzowie przenoszą się wraz z bohaterami w lata 30. minionego wieku do ogarniętych kryzysem Stanów Zjednoczonych, gdzie na plaży w Santa Monica odbywa się maraton tańca. Można w nim wygrać 1500 dolarów i za darmo skorzystać z posiłków i napojów, co dla młodych ludzi pozbawionych pracy i perspektyw jest czymś wartym zachodu i użycia wszelkich sposobów (nawet tych nie całkiem fair), by odnieść zwycięstwo. Tylko niektórzy z nich zdają sobie sprawę lub jedynie podejrzewają, że tak naprawdę są ofiarami układów sterowanych przez cynicznego i bezwzględnego Rocky'ego (w tej roli występuje Jakub Krawczyk). I jedyne, co wydaje się od nich zależeć to podjęcie decyzji o ... własnej śmierci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Lucy
  • Lucy
  • 02.05.2012 14:44

Miron;)

to miłe. dziękuje;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
miron
  • miron
  • 30.04.2012 20:36

wspaniały spektakl! gratulacje! widziałem w Łodzi....ależ ta dziewczyna co gra Lucy jest piękna!! Nie mogłem oderwać od niej oczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zuzanna
  • Zuzanna
  • 29.04.2012 12:39

Panie Redaktorze, rzeczywiście z przyjemnością czytało nam się pańską recenzję. Dziękujemy!

Niestety, muszę zwrócić pańską uwagę na fakt, że gramy to przedstawienie w dwóch obsadach i w wersji, o której Pan pisze rolę Alice grałam ja - Zuzanna Kasprzyk.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Pani Kasi Kowalczyk za merytoryczne uwagi. Najmocniej przepraszam Panią Jurianę Jur - nie mam nic na usprawiedliwienie swego niedopatrzenia. Poprawki naniosę jak najszybciej. Natomiast konstatację o tym, iż są to pierwsi absolwenci WTT wysnułem ze zdania znalezionego na stronie PWST w Krakowie mówiącego, iż "Kształcenie aktorów teatru tańca rozpoczęło się w roku akademickim 2007/2008". A ponieważ studia trwają 4,5 lat - wyszło mi jak napisałem (nigdy z matematyki dobry nie byłem).

Wszystkim absolwentom Wydziału Teatru Tańca życzę sukcesów zawodowych i trzymam za Nich kciuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
henia
  • henia
  • 17.03.2012 18:09

To wyjątkowe przedstawienie:)Polecam!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia Kowalczyk
  • Kasia Kowalczyk
  • 17.03.2012 13:25

Małe sprostowania:
a jakie ważne...
1- studenci występujący w tym spektaklu dyplomowym nie są pierwszymi w historii absolwentami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, rok wcześniej prawdziwi pierwsi absolwenci też pokazywali swój godny uznania dyplom zarówno aktorki jak i taneczny- aktorski był wyreżyserowany przez prof. Jana Peszka i Cezarego Tomaszewskiego.
2- scenografię, kostiumy, itp. wykonała PANI Juriana Jur, nie Pan Jurian!

ale poza tym z przyjemnością czytało się recenzję, za którą pewnie studenci są bardzo wdzięczni! pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absolwentom WTT życzę powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

WARTO BYŁO OBEJRZEĆ TO PRZEDSTAWIENIE DYPLOMOWE.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.