Facebook Google+ Twitter

Na Tiananmen mogło zginąć ponad 2 tys. osób

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-04 09:23

4 czerwca mija 19. rocznica krwawego stłumienia przez władze chińskie protestów studenckich w Pekinie na placu Tiananmen. Według różnych ocen, zginęło wówczas od kilkuset do ponad dwóch tysięcy osób, głównie studentów.

Masakra studentów 4 czerwca 1989 roku dokonana przez chińskie wojsko stanowiła krwawy finał wydarzeń, które rozegrały się w Chinach w ciągu sześciu tygodni poprzedzających to wydarzenie.

Plac Tiananmen, czyli Niebiańskiego Spokoju był areną politycznych wydarzeń od kwietnia 1989 roku. Trwały tam demonstracje studentów, wyrażających poparcie dla Hu Jao Penga, zmarłego sekretarza generalnego KPCH. Stał się on dla wielu młodych ludzi symbolem otwarcia Chin ku demokracji. Manifestacje były jednocześnie wyrazem buntu przeciwko komunistycznym władzom.

Na Tiananmen, największym placu świata protestowały tysiące osób, głównie studenci i robotnicy, mimo obowiązującego zakazu zgromadzeń. Padały żądania demokracji, wolności prasy i walki z korupcją. W połowie maja na placu rozpoczął się strajk głodowy. Do manifestantów dołączyli studenci z innych miast, robotnicy i dziennikarze. W kilku dzielnicach Pekinu władze wprowadziły stan wojenny, co spowodowało zaostrzenie protestów.

4 czerwca 1989 roku na placu przebywało około tysiąca manifestujących studentów. W nocy wjechały tam kolumny czołgów i transporterów opancerzonych i rozpoczęła się krwawa pacyfikacja protestujących.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.