Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26395 miejsce

Na tropie sprawcy... Portret pamięciowy

Czy planowaliście kiedyś popełnienie przestępstwa? W takiej sytuacji chcielibyście pozostać nierozpoznawalni. Czy jest to wykonalne? Oto kolejna część z serii tekstów o kryminalistyce. Jak zwykle uchylimy tylko rąbka tajemnicy...

Przykładowy (autentyczny) portret pamięciowy http://www.zgora.lubuska.policja.gov.pl/serwis_informacyjny/komunikaty/poszukiwani / Fot. KMP Zielona GóraWchodzę do zwykłego pokoju, siadam, jak sie później okazuje w miejscu, w którym zazwyczaj siedzą osoby pokrzywdzone albo świadkowie zdarzenia. Przede mną jeden z kilkunastu w Polsce ekspertów kryminalistyki w zakresie portretów pamięciowych. Luźne ubranie, przyjemny głos, z wykształcenia plastyk... Dzięki jego umiejętnościom udało się złapać wielu groźnych przestępców. Cały czas pozostaje jednak w cieniu, w małym pokoiku na ostatnim piętrze zielonogórskiej komendy.

- Na początku proszę świadka o opisanie całego zdarzenia, o miejsce w jakim doszło do zdarzenia, porę dnia, warunki atmosferyczne, a także z jakiej odległości i pod jakim kątem dana osoba widziała sprawcę. Istotne jest też to jaka rolę pełniliśmy w zdarzeniu, czy jesteśmy pokrzywdzonymi czy tylko świadkami zdarzenia - mówi.

Następnie następuje seria bardziej szczegółowych pytań. Ważny jest owal twarzy, zwany przez kryminalistyków maską. Pyta się, o wzrost, oczy, uszy, nos, brodę, włosy i inne elementy wyglądu takie jak czapka, kaptur, blizny.

Całą procedurę upraszcza oczywiście komputerowy system "Polsit", czyli polski system identyfikacji twarzy, który jest bazą danych zawierającą setki wzorów ust, brwi, owali twarzy, rysów oczu itp. W nim składamy wszystkie elementy. W kolejnym programie następuje doszlifowanie portretu, nadajemy mu np. zmarszczki czy też blizny.

Ale praca eksperta kryminalistycznego to nie tylko portrety sprawców czy podejrzanych. W tej pracy wykonuje się też wizerunki rzeczy np. biżuterii lub zmienia wygląd osób zaginionych przed kilkoma laty tak, aby w przybliżeniu odpowiadał on wizerunkowi tej osoby w chwili obecnej. Taki portret nie jest dowodem rzeczowym. Pełni rolę pomocniczą.

Przy oglądaniu i tworzeniu portretów musimy pamiętać, że zawsze znajdziemy różnicę między osobą z portretu a tą, która stoi przed nami. Portretem jest też cały opis osoby, na przykład budowa ciała, ubranie, braki w uzębieniu, tatuaże itp. Istotne jest tez podanie informacji o wieku sprawcy. Nie powinno się pisać wiek około 20 lat, lecz z wyglądu 20 lat. Wynika to z faktu, że niektóre osoby mogą być starsze lub młodsze niż na to wyglądają. Określa się więc jedynie szacunkowy wiek na podstawie ich aparycji.

Fragment strony internetowej Komendy Głównej Policji. / Fot. http://www.policja.pl/portal.php?serwis=pol&dzial=257&id=3680Nie każdy musi dobrze widzieć i mieć dobrą pamięć wzrokową. Bywa tak, że świadek nic nie pamięta. Większość kobiet mówi najczęściej o kolorze oczu, czego prawie nie zauważają mężczyźni. W pracy kryminalistyka niezwykle ważna jest tez znajomość psychologii. Wielu świadków boi się zeznawać, niektórzy są w szoku, a inni składają fałszywe zeznania. Stworzenie portretu to, jak przyznaje ekspert, czasochłonne zajęcie. Zależy głownie od świadka, średnio zajmuje około trzech godzin. Czasami zdarza się tez praca z dziećmi, które są świadkami pewnych sytuacji. Problem polega na częściowej konfabulacji. Dzieci potrafią fenomenalnie zapamiętać kilka szczegółów, ale pozostałe elementy często sobie "dopowiadają". - Miałem kiedyś świadka, którym było dziecko upośledzone umysłowo. Miałem stworzyć portret pamięciowy. Policjanci nie pokładali większych szans na to że uda się z takim dzieckiem zrobić dobry portret. Spróbowaliśmy. Stworzyłem z tym dzieckiem wizerunek tatuażu, który od razu naprowadził policjantów na sprawcę - mówi kryminalistyk.

Czasami przychodzą osoby, który z góry zakładają, że nie są w stanie określić jak wyglądał sprawca. W takich wypadkach często pokazuję takiej osobie dowolny portret i pytam czy sprawca tak wyglądał. - Nie. Dlaczego? Bo miał szczuplejszą twarz - odpowiada świadek. W taki oto sposób, ukazując różne owale twarzy, fryzury można zacząć tworzyć portret ze świadkiem, który tylko z pozoru niczego nie pamięta. - Miałem też świadka, który twierdził, że sprawca był podobny do Arnolda Schwarzeneggera. Zdobyłem zdjęcie aktora i wraz ze świadkiem ustaliliśmy czym różni się to zdjęcie od wyglądu sprawcy i stworzyliśmy portret. Sprawcę udało się zidentyfikować w innym województwie. Co ciekawe sprawca z racji swojego wyglądu nosił ksywę... Schwarzenegger.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Wiesz Bartek, gdyby Salvatore sam wiedział o co mu chodzi... ;-)

Bardzo dobry materiał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Salvatore... nie rozumiem. Podałem tutaj ogólne informacje i nie wiem w jaki sposób, ktoś może wykorzystać je przy popełnieniu przestępstwa. Poproszę o przykłady... Nie rozumiem tego anarchizmu, będę wdzięczny za wyjaśnienie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo żałuje, że tylko rabką ale to i tak dobry kurs dla dzieci jako przyszłych przestępców,oraz słabo maskujących się juz bandytów gratuluję naprawdę świetny artykół z taka nutką jakby anarchizmu:-)
Przynajmniej ja to tak odczówam???

sam nie wiem dać plusa czy minusa buhaaaaa ha ha ha tym razem w 100%powstrzymam się od oceniania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

997 na wiadomościach25.pl ? dobre ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ten materiał i za tematykę którą zaciekawiłeś pewnie wiele osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swietny tekst:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezłe... Nie planowałem nigdy przestępstwa, ale artykuł ciekawy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię takie tematy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Poczytałbym więcej. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.