Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14523 miejsce

Na tropie sprawcy... traseologia

Czy chcieliście kiedyś uciec z miejsca przestępstwa? Czy wiecie jakie buty założyć idąc na włamanie? A może interesuje was jaki numer buta miał morderca, a jakim samochodem poruszał się złodziej? Traseolodzy dochodzą do tego jak po nitce do kłębka.

Po śladach opon można odnaleźć sprawcę przestępstwa. / Fot. Paweł Nowak Dziennik ŁódzkiJak się pewnie domyślacie traseologia zajmuje się identyfikacją śladów opon i śladów obuwia, czyli tego, co porusza się po jakiejś trasie. To dziedzina niezwykle ważna przy identyfikacji przestępstw takich, jak potrącenia pieszych i ucieczka z miejsca zdarzenia, a także pobicia, włamania itp. Ślad jak wiadomo należy zabezpieczyć. Robi się to na kilka sposobów w zależności od podłoża i samego śladu. Odcisk buta czy opony na wilgotnej ziemi, piasku można zabezpieczyć za pomocą gipsu dentystycznego, wykonując w ten sposób szczegółowy odlew. Niektóre ślady traseologiczne zabezpiecza się na zdjęciach wykonanych pod różnym kątem i w różnym świetle. A co jeśli stoimy np. na panelach podłogowych czy innej płaskiej powierzchni? Na to pytanie ekspert kładzie na ziemi kartkę czystego papieru i prosi, abym na nią nadepnął. Stawiam stopę na kartce i czekam kilkanaście sekund. Ekspert podnosi kartkę, nakłada na nią folię kryminalistyczną podobną do zwykłej kalki ołówkowej. Po chwili zdejmuje folię z kartki i naszym oczom ukazuje się wyraźny odcisk mojego buta... Tak właśnie działają cząsteczki elektrostatyczne w momencie kontaktu mojego buta z kartką, a później z folią.

Powiedzmy, że mamy już odcisk, odlew czy inny zabezpieczony ślad. Podobnie jak w innych działach kryminalistyki eksperci muszą teraz znaleźć w tym śladzie pewne cechy charakterystyczne. Załamania, przetarcia, wgniecenia, pęknięcia itp. Taki wzór indywidualny porównuje się następnie z obuwiem zarekwirowanym od podejrzanych. Tam szukamy właśnie tych cech indywidualnych tożsamych dla buta i śladu. Ważne są też cechy grupowe obuwia, czyli jego rodzaj i przeznaczenie. Śledczy wiedzą wtedy jakie obuwie mają zabezpieczyć lub wśród kogo szukać podejrzanych.
- But zabójcy - z takimi słowami ekspert podaje mi ważący ponad kilogram gipsowy odlew piasku, na którym wyraźnie widać wgłębienia pozostawione przez obuwie. Ostrożnie biorę ów "eksponat", po chwili oddaję z irracjonalnym uczuciem strachu. Okazuje się, że trzymałem w ręce taki sam rozmiar buta jak ten, który mam na nogach. Brr. Tym razem do ręki dostałem fotografię koszulki, która należała do ofiary bijatyki. Na koszulce wyraźnie widać odcisk buta jednego z agresorów.

Podobnie dzieje się ze śladami kół samochodowych. Dla traseologów pewną wskazówkę stanowi zawsze fakt szerokości bieżnika, dzięki czemu śledczy są w stanie wytypować rodzaj samochodu, którym poruszał się sprawca. O ile niemożliwym jest zdobycie swego rodzaju bazy danych obuwia o tyle policjanci mają w swoich bazach katalogi opon, dzięki czemu wykrywanie przestępstw przebiega sprawniej. Sprzęt to też mikroskopy, skanery komputery. Ale w większości wypadków służy on jedynie wizualizacji czyli pokazaniu dowodu w taki sposób, aby np. sędzia czy prokurator nie musiał wierzyć w słowo eksperta. Oczywiście eksperci muszą sporządzić ekspertyzę, ale dzięki materiałom poglądowym nie są często wzywani do sądu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dobre dobre..świetny cykl Bartku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.