Facebook Google+ Twitter

Na tropie „Światowida" i wyobraźni

Światowid to potoczna nazwa boga wojny (Świętowida) o czterech twarzach zwróconych ku czterem stronom świata. Jego posąg znamy z Arkony, a także ze Zbrucza i Krakowa. Dzisiaj podobne mu posągi można znaleźć w wielu miejscach na świecie.

Posąg przypominający Światowida stoi na szczycie Oksenberg. Wykonany został 5 lat temu przez uczniów tut. Gimnazjum. / Fot. Fot. Halina Krüsch CzopowikJa znalazłam tu gdzie mieszkam, w Albstadt. Posąg ten, a właściwie dwa posągi, bardzo mi przypominają posąg Światowida. Zostały wykonane 5 lat temu przez uczniów tut. gimnazjum i stoją na szczycie Oksenberg (Góra Wołowa), przy głównej dróżce leśnej.

Po prawej stronie dróżki stoi posąg z dwiema głowami, jedną na górze, drugą na dole. Posąg przypominający Światowida stoi na szczycie Oksenberg. Wykonany został 5 lat temu przez uczniów tut. gimnazjum. / Fot. Fot. Halina Krüsch Czopowik

Po lewej stronie dróżki stoi drugi, podobny posąg, tyle że z jedną głową - na dole.

Jeśli się dokładnie przyjrzymy tym dwóm posągom, zauważymy, że stanowią one pewną całość. Świadczą o tym wyrzeźbione na nich napisy. Na lewym posągu jest napis: „Menschen", a na prawym: „Rechte”, co oznacza w tłum. na język polski: "PRAWA CZŁOWIEKA".

Bardzo mi się podobają te dwa posągi. Widzę w nich Światowida (mimo iż twarze są pojedyncze), tyle że nie jako boga wojny, a jako boga pokoju. Tak mi podpowiada moja wyobraźnia, moje wyobrażenie o świecie, pacyfistyczne wyobrażenie. Jestem urodzona pacyfistką i przejawy pokoju widzę wszędzie, a właściwie chcę widzieć wszędzie.

Niekiedy twarze „mojego Światowida” znaczą dla mnie coś innego. Co? To zależy od dnia i pory roku, no i oczywiście od mojej wyobraźni. A że mam ją bogatą, dzisiaj, kiedy przeglądałam album z jego zdjęciami, twarze jego skojarzyły mi się z… Vivaldim i z jego jakże ilustracyjną muzyką: „Cztery pory roku” (Le quattro stagioni). Śmieszne? Może i tak. No ale cóż, ludzie z wyobraźnią już tak mają, że wszystko po swojemu sobie wyobrażają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Kiedyś w polskich domach można było spotkać takie białe walcowate Światowidy.

Lecz to pralki były wirnikowe :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna poezja kończy to dzieło, wśród takich... głów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert Grzeszczyk
Nie inaczej Robercie... jedna głowa już nawet wiosnę wypatrzyła. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A więc te głowy w rzeczywistości wyglądają dziś wiosny

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Swiatowid 25.02.2012 15:36
Zgadzam się z Tobą Światowidzie... Bogata wyobraźnia, to najlepsze co może się
człowiekowi przytrafić.

@Isabella Degen Dzisiaj 20:36
Już Ty Izo, Poetko, dobrze wiesz, czym jest wyobraźnia. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyobraźnia dobra rzecz i dobrze że każdy ma inną ! Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Swiatowid
  • Swiatowid
  • 25.02.2012 15:36

Kazdy ma jakiegos swojego "Swiatowida", albo sam nim jest, kiedy taka potrzeba zachodzi. WYOBRAZNIA to dobra rzecz. UPRZYJEMNIA ZYCIE!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Piotrze, masz rację: "raczej pokoju". Jako pacyfistka marzę o pokoju na całym świecie, jednak pozostaje on - niestety - tylko w sferze mojej wyobraźni. Taki świat! Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raczej pokoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.