Facebook Google+ Twitter

Na Ukrainie nie opłaca się wydawać ukraińskojęzycznych gazet

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-01 12:36

Na Ukrainie upadł jeden z dwóch ukraińskojęzycznych tygodników społeczno-politycznych. Co tydzień sprzedawano 15 tysięcy egzemplarzy tygodnika "Nowynar", przy 46 milionach ludzi zamieszkujących Ukrainę. Właściciel gazety, holding KP Media, doszedł do wniosku, że jest to nieopłacalne i zdecydował o zamknięciu tytułu.


Obserwatorzy zwracają uwagę, że reklamodawcy zainteresowani są przede wszystkim czytelnikami w wielkich bogatych miastach, takich jak Kijów, Dniepropietrowsk czy Odessa. Tam większość mieszkańców mówi po rosyjsku.

Wiktoria Sjumar z kijowskiego Instytutu Masowej Informacji powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że gazety ukraińskojęzyczne znajdują swoich czytelników głównie na prowincji i na zachodzie kraju. Tam jednak istnieją problemy z dystrybucją, szczególnie w mniejszych miastach. Działający jeszcze od czasów radzieckich system prenumeraty nie funkcjonuje tak sprawnie, jak kiedyś, a gazety docierają z opóźnieniem.

Obecnie na rynku pozostał już tylko jeden tygodnik wychodzący wyłącznie po ukraińsku. Pozostałe wydawane są albo tylko po rosyjsku, na przykład największy "Korrespodendent", albo - tak jak opiniotwórczy "Dzerkało Tyżnia" - w dwóch wersjach językowych.

Około 60 procent Ukraińców uznaje się za osoby rosyjskojęzyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.