Facebook Google+ Twitter

Na Ukrainie znaleziono pozostałości zamku króla Kazimierza

To miejsce dla Wołynia znaczy tyle samo, co Wawel dla Polski lub Kreml dla Rosji. We Włodzimierzu Wołyńskim znaleziono pozostałości zamku króla Kazimierza Wielkiego.

Od kwietnia w ukraińskim mieście Włodzimierz Wołyński trwają prace, zorganizowane przez organizację "Wołyńskie starożytności" w ramach wyprawy archeologicznej na ten teren. Archeolodzy badają starożytny kopiec. Kiedyś było to centrum starego miasta. Jest to wyjątkowe miejsce, a dla Wołynia znaczy to samo co Wawel dla Polski lub Kreml moskiewski dla Rosji. Właśnie tam znaleziono pozostałości zamku króla Kazimierza Wielkiego.

W 1366 roku król Kazimierz Wielki podbił Włodzimierz. Miasto wraz z ziemią oddał swemu wasalowi, księciu litewskiemu Aleksandrowi Koriatowyczowi. Po dwóch latach rozpoczęła się budowa zamku z kamienia; 300 osób pracowało przy niej przez dwa lata.

Na budowę zamku wydano dwa lub trzy tysiące polskich złotych. Wszystkie te wydarzenia opisane zostały przez Jana z Czarnkowa.

- Do tej pory tego zamku nikt nie badał - mówi doktor nauk historycznych Serhij Panyszko. - Badania prowadzone w latach 1975-1976 przez pana Kuchinkoma i panią Malevską prowadzone były jednak w zachodniej części miasta. Teraz nie możemy stwierdzić, że znaleziono ścianę lub wieżę zamku, ale na pewno jest to unikat architektoniczny. Nikt nie sądził, że ściany mają na różnej wysokości 2,4-2,7 metra szerokości. Musimy przeanalizować z jakiego są materiału.

Obecnie badana jest ściana odnaleziona na głębokości dwóch metrów. Jednakże oczywiste jest, że będzie ich więcej. Jeśli je otworzyć i odpowiednio chronić, będą niepowtarzalną atrakcją turystyczną. Mogą zainteresować i gości zagranicznych, zwłaszcza Polaków.

Teraz archeolodzy badają warstwy z XIII-XV wieku. Znaleziono wiele rodzajów broni: strzały do kuszy, nóż o długości 37 cm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.