Facebook Google+ Twitter

Na ulicy Niedurnego...

W Rudzie Śląskiej w dalszym ciągu trwa akcja „Zaproponuj nazwę ulicy”. Konkurs ten, związany z przebudową placu im. Jana Pawła II w centrum miasta, trwa już parę miesięcy. Zgłoś swoją propozycję!

Ruda Śląska / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ruda_%C5%9Al%C4%85ska_-_Osiedle_Nowa_Bykowina_02.JPGWszystko co trzeba zrobić to jedynie wejść na stronę Urzędu Miasta Ruda Śląska i wypełnić krtótki formularz. Wszelkie sugestie dozwolone, z pewnością jednak jest to sposobność do wyróżnienia czyjegoś nazwiska. Swojego kandydata/kandydatkę wystarczy jedynie krótko uzasadnić. Ta innowacja ze strony władz miasta stała się dla mnie powodem pozytywnej refleksji nad sensem takiego postępowania, w obliczu ignorancji wobec nazw ulic mieszkańców wszelkich miast i wsi.

Konkluzja jest prosta - to naprawdę fajny pomysł. Może dzięki temu ktoś zastanowi się głębiej nad taką a nie inną nazwą. I nie piję tutaj nawet do niekiedy absurdalnych nazw, nie wiadomo przez jakiego szaleńca wymyślonych, a jeszcze przez większego ustanowionych jak np. ul. Poniedziałkowy Dół, cokolwiek ma to znaczyć.

Systemy nazewnictwa są różne, warto jednak poważnie zastanowić się czyje konkretne imię chcemy uszlachetnić i użyć jako nazwy ulicy. I tu pojawia się problem: kogo ja takiego znam? Polscy bohaterowie? No to skoro mieszkamy na Śląsku to może jakiś Ślązak? Po drugie -dlaczego on/ona? Mijamy Ich czasami codziennie, nieraz kątem oka prześlizgniemy się przez Ich nazwisko na roku ulicy, patrzymy, ale nie widzimy, a jeśli już widzimy to czy stać nas na to żeby dowiedzieć się Kim był?

Czy stać na to marznących na placu Szewczyka katowiczan, załatwiających sprawy w Urzędzie Miasta, na tytułowej ulicy Niedurnego, rudzian? Czy to kwestia totalnego już zobojętnienia na wszystko i na wszystkich? Dawno powinniśmy już przejść na wyższy poziom rozumienia słowa patriotyzm, zdaje się jednak, że my Polacy - szlachta, sarmaci nadal do takiej namiastki obywatelskiej świadomości nie dorośliśmy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W Rudzie Śląskiej jest ulica Dębowa, na ktorej nie ma ani jednego dębu. I jest ulica Piaskowa, na której rośnie kilka dębow kwalifikujacych się jako pomniki przyrody, a nie ma piasku. Takie mądre jest to nazewnictwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.