Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na uniwersytecie w Aleppo wybuchły dwa pociski. Zginęło 80 osób

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Bo yaser, CC 3.0
W ogarniętej od blisko dwóch lat wojną domową Syrii codziennie giną ludzie. Tylko wczoraj, w podwójnej eksplozji na uniwersytecie w Aleppo na północy kraju, śmierć poniosło kilkadziesiąt osób.

W wybuchach na uniwersytecie w Aleppo – według jednych źródeł - zginęło ponad 80 osób i około 160 odniosło ranny, a według innych – śmierć poniosły 52 osoby. Stało się to w czasie egzaminów semestralnych - podaje portal rp.pl. Gubernator prowincji poinformował, że do wybuchu doszło, pierwszego dnia, wkrótce po rozpoczęciu egzaminów.

Natomiast według szefa Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, w dwóch eksplozjach zginęły co najmniej 52 osoby, ale jest dużo rannych, dlatego liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Jak podkreślił - nawet kilkudziesięciu rannych jest w stanie krytycznym. Dodał, że ofiarami eksplozji na uniwersytecie w Aleppo są zarówno studenci, jak i chroniący się tam uchodźcy.

W doniesień agencyjnych wynika, że rebelianci i przedstawiciele rządzącego reżimu w stolicy kraju, odcięli się od wybuchów. Rebelianci informują, że eksplozje są wynikiem bombardowania prowadzonego przez siły reżimowe Asada. A rządowe źródła wojskowe utrzymują, że spowodowały je wystrzelone przez rebeliantów, dwa pociski ziemia-powietrze, które omyłkowo trafiły w kompleks uniwersytecki.

Podobną informację podała oficjalna syryjska agencja Sana, która informuje o "dwóch pociskach rakietowych, odpalonych przez terrorystów" w kierunku uczelni w Aleppo. Rządzący reżim i jego lub związane z nim media, przyjęły nazywać terrorystami, rebeliantów, którzy walczą z rządem prezydenta Baszara el-Asada.

Obie eksplozje zniszczyły wydział sztuk pięknych i architektury - podała francuska agencja prasowa AFP. Uniwersytet w Aleppo działa od połowy października 2012 roku, mimo nieustannych walk od dawna trwających w mieście.

Miasto Aleppo, leżące na północy jest największym i najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Przed wybuchem antyprezydenckiej wojny, w marcu 2011 roku, uchodziło ono za jego gospodarczą stolicę.

Według danych ONZ, trwający blisko dwa lata konflikt w Syrii, pochłonął już ponad 60 tys. ofiar śmiertelnych. Wiele tysięcy ludzi uciekło poza granice kraju, w znacznej części do Turcji. Ostatnio coraz częściej wysokiej rangi oficerowie armii rządowej przechodzą na stronę rebeliantów. Despotyczny władca Syrii, prezydent Baszar el-Asad, zaczyna tracić względy dotąd silnie popierającej go Rosji.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto