Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8719 miejsce

Na walentynki: "Wiersze o miłości". Antologia Roberta Stillera

Współautorzy: Barbara Podgórska

„… proza światowa mówi nieraz o miłości rzeczy najwyższej głębi i wagi. Ale to nie zastąpi poezji, która ma własną mądrość i wrażliwość... ". Polecamy zatem solidną porcję poezji o miłości. Będzie jak znalazł przed świętem zakochanych.

Okładka książki / Fot. Ewa Gawlik, Wydawnictwo KOS Cytowane słowa napisał Robert Stiller, autor pięknego tomu - wyboru poetyckiego: Wiersze o miłości. Antologia kontrowersyjne. Także i do śpiewu. To już 68. pozycja w serii Eroticon pod redakcja Roberta Stillera, serii przybliżającej polskiemu czytelnikowi arcydzieła rodzimej i obcej literatury, traktującej o temacie, który jest ważny nie tylko z okazji dnia świętego Walentego.

Antologia, będąca nowym, znacznie zmienionym i rozszerzonym wydaniem, w porównaniu do pierwowzoru z 1990 roku ukazała się nakładem katowickiego Wydawnictwa KOS, które od pewnego czasu współpracuje ze Stillerem i dotychczas wydało między innymi jego: Teatr na dwa szepty, Z czarnowłosych gwiazd, Listy do kochanki, Kroniki adaptacji, Romans archeologa. To tylko przykłady z tej "erotycznej serii".

Stillerowski wybór kontrowersyjny jest ze wszech miar, ale godny polecenia już ze względu na samo nazwisko i dokonania autora. Zawiera kilkaset wierszy poetów z różnych kontynentów, narodowości i kultur, tworzących w różnych językach i wiekach. Niektóre z nich, zaopatrzone nutami, można śpiewać.

Tom otwiera utwór Definiowanie miłości Francisco de Quevedo, hiszpańskiego poety barokowego żyjącego w latach 1580-1645. Prześliczny oksymoron przełożony przez Stillera, który dokonał także mnóstwa innych tłumaczeń z angielskiego, rosyjskiego, jidysz, hebrajskiego, niemieckiego, francuskiego, ukraińskiego, szkockiego, i kto jeszcze wie z jakich języków.

Ale ucieknijmy od lingwistycznych talentów Roberta Stillera, od owego subtelnego Definiowania miłości, bowiem według
poety: Jest to palący lód, mroźne płomienie, rana bolesna a nie odczuwalna, dobre złudzenie, zła rzecz doznawana, krótkie i bardzo męczące wytchnienie.

Tyle początek sonetu. Czym jeszcze jest miłość...? Resztę można przeczytać, sięgając po Wiersze o miłości. Antologię kontrowersyjną.

Książka jest wydana wspaniale i jak żadna inna nadaje się na prezent walentynkowy dla ukochanej czy ukochanego. Można ją bowiem będzie czytać przez cały rok, czekając na kolejne walentynki i wspominając te minione. Pardon, dzisiejsze!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

andrzej burszewski
  • andrzej burszewski
  • 05.06.2012 20:05

TYLKO BRUD ZMIENIA SIĘ ZA PAZNOKCIOWYMI
ZAWSZE W TOBIE ZAKOCHANY
WIERNY TOBIE JAK PIES CZY WIESZ POZDROWIENIA kronikarz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre na dzisiaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.