Facebook Google+ Twitter

Na walucie euro wizerunek Tarnowa?

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2008-09-22 09:59

Tarnów ma już "swoją" dwuzłotówkę wybitą przez Narodowy Bank Polski. Ale może zasługuje na europejską monetę z własnym wizerunkiem? Zamierza się starać o umieszczenie wizerunku miasta na rewersie eurobilonu.

Ponad milion dwuzłotówek z tarnowskim ratuszem na rewersie jest w obiegu od dziesięciu miesięcy. Oficjalna premiera monety miała uroczystą oprawę. W mieście gościł z tej okazji Jerzy Stopyra
z zarządu NBP. Prezydent Ryszard Ścigała namawiał wówczas bankowców, by nie zapominali o grodzie Leliwitów także przy kolejnych okazjach.

Szansa na powtórkę właśnie się nadarza. Kilka dni temu premier Donald Tusk ogłosił, że Polska wejdzie do strefy euro w 2011 roku. Na rynek trafią wtedy banknoty i nominały wspólnej waluty drukowane i bite przez narodowy bank. Polska mogłaby pokusić o "zagospodarowanie" rewersu monet. Choć jeszcze nie wiadomo, kto i kiedy będzie podejmował w tej sprawie decyzję, samorządy w całym kraju błyskawicznie zaczęły forsować propozycje.

- Umieszczenie jakiegoś symbolu związanego z naszym miastem byłoby wspaniałą promocją Tarnowa w całej Europie - uważa radny Grzegorz Kądzielawski. Kilka dni temu na piśmie interweniował w tej sprawie w magistracie.

Niespełna rok temu debiutowała "tarnowska" dwuzłotówka. Czy miasto doczeka się takiego momentu z euro w roli głównej? / Fot. Andrzej Skórka/Polska Gazeta Krakowska- Trzymamy rękę na pulsie, bardzo chcielibyśmy, żeby jakiś tarnowski akcent znalazł się na którejś
z monet wspólnej europejskiej waluty - uspokaja Agnieszka Borzęcka, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa. Na razie urzędnicy czekają, aż NBP przygotuje warunki i procedury ubiegania się o takie wyróżnienie. Ponoć jest już kilka koncepcji tarnowskiego rewersu. - Jest jeszcze zbyt wcześnie na ich ujawnienie - zastrzega pani rzecznik.

Polska Gazeta Krakowska: Miasto powalczy o euro z tarnowskim rewersem

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.