Facebook Google+ Twitter

Na wariackich papierach. Jedzonko

Zbliżają się święta i coraz więcej na temat kuchni, potraw, wypieków i w ogóle odświętnego zastawienia stołu smakołykami. Nawet ja - nie przepadająca za pichceniem, nie mogę pozostać obojętną na aktualny temat.

Turkuć podjadek. / Fot. Wojciech Piotr KowalczykOd czasu, kiedy pan Robert Makłowicz rozpoczął swoje podróże kulinarne po świecie, minęło sporo lat i przestałam już tego pana śledzić, bo teraz każde klikniecie pilotem wprowadza człowieka do super kuchni. Klikasz i masz! Gotowanie, smażenie, pieczenie i pichcenie, którego efekty konsumowane są dwojako: albo poza kamerą i należy się wtedy domyślać, że wyżerka dla obsługi studia oraz gości solidna, albo - kupka dziwności na środku wielkiego talerza, obowiązkowo przyozdobiona cudnie: a to kropelką czegoś tam, a to maźnięta pędzelkiem z czym innym, a to ozdobione patyczkiem, trawką, listkiem, piórkiem… W tym drugim przypadku goście wytwornie demonstrują zachwyt i z doświadczeniem koneserów, dzióbią sztućcami w talerze, póki operator nie zmieni obiektu prześladowań.

"Trynd" jest taki, żeby było oryginalnie, niebanalnie, a nawet egzotycznie, co jest sprawą o tyle trudną, że już krewetki - jak swego czasu stwierdziła odkrywczo pani Mołek - "w 2010 roku wszyscy jedzą krewetki na śniadanie, obiad i kolację". Ba! Nawet sushi zeszło pod strzechy i grupa nowoczesnych gospodyń wiejskich uczyła się je przyrządzać, żeby urozmaicić tegoroczny stół wigilijny. Jak znam życie i prowincjonalne sklepy - nie jest wykluczone, że płaty nori (do zawijania ryby) trzeba będzie zastąpić liściem chrzanu, a świeżą(!) rybę morską zastąpi kawałek swojskiej kiełbasy maczanej - dla elegancji i gęstości - w Adwokacie.

W przerwach miedzy jednym a drugim gotowaniem, gdzieś między reklamą cudownych leków, a ofertą wypasionych świąt za łatwą pożyczkę na egzotycznych plażach, popiskują jacyś nawiedzeni o dzieciach, dla których jedynym posiłkiem jest talerz szkolnej zupy, dopraszają się o paczkę makaronu dla biedaków lub sterczą w sklepach zbierając żywność dla rodzin niewydolnych materialnie, ale są to drobne, okazjonalne incydenty w porównaniu do "pogody dla bogaczy a’la television".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

Grażyno, nie karm trolla :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
życzliwy
 • życzliwy
 • 15.12.2010 22:07

Jadziu, kto zrobił to zdjęcie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
fotopstryk
 • fotopstryk
 • 15.12.2010 13:43

@ Tomaszczuk. Podobno nie wyglądam na idiotę a niewątpliwie, przynajmniej takim nie jestem /moim zdaniem/. WłąaSnie o tym napisałem. Informacja o autorze i/lub pochodzeniu widoczna jest w "źródle" strony /po najechaniu myszą, etc./. Otóż powinna być widoczna bez jakichkoliwe zabiegów. "Czeiam" się poniewaz pamiętam bzdurne wywody na tym portalu na temat możliwości wykorzystwania własnych i cudzych zdjęć i reguł, które obowiązują w tym zakresie w prasie.
W przypadku "artykułu" J. Kowalczyk autorem zdjęcia jest W. P. Kowalczyk i widząc to "od razu" /bez najeżdżania myszą/, mogę mieć różne domysły. Podnoszące wartość "artykułu". A to np., że Kowalczykowie żyją wśród różnych owadów, albo że mają taką rodzinną fobię, wręcz - np. odżywiają się mini.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest podpisane Panie/Pani fotopstryk. To, że Panu/Pani podpis trudno jest odnaleźć, niestety o niczym nie świadczy.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Św. Mikołaj
 • Św. Mikołaj
 • 14.12.2010 20:28

Pani Jadziu, na drugi dzień Świąt specjalna propozycja dla pani, ze strony wskazanej przez pani przyjaciółkę - Najdę.
"Świeży móżdżek z własnoręcznie zabitej małpy, pijawki w cukrze, jaja z częściowo rozwiniętym ptasim płodem zamiast żółtka, zupa z ptasiego gniazda - to tylko niektóre przysmaki, jakie proponuje nam orientalne menu. Z pozoru wydają się niejadalne, smakują jednak (ponoć!) wyśmienicie".
Smacznego! Niech pani dokona wreszcie rewolucji w mentalności Polaków. Tak dzielnie walczyła pani z babciami spod krzyża przed Pałacem Prezydenckim, tak odważnie znieważała Kaczyńskich i wszystkich co po ich stronie, tak oryginalnie pani wyraża swoje myśli, że nie pozostaje nic innego jak zawołać: Alleluja i do przodu. Choć w pani przypadku to raczej: Alleluja i w bok lub do tyłu.

http://teksty.org/Czarno-Czarni,Pszczoła

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jania z Poznania
 • Jania z Poznania
 • 14.12.2010 19:57

Rozumiem, że przy tego typu menu wigilijnym na Święta Bożego Narodzenia stroi pani palmę.
U pani musi być wesoło. Wigiljny stół przystrojony pisankami z kaczych jaj, do tego: karaluchy w karmelu, "polskie sushi" ze śledzia zawiniętego w liść rabarbaru /skąd pani bierze o tej porze roku świeże liście rabarbaru/ oraz zwisający z sufitu krzyż z puszek po piwie. Pełen odlot.
Towarzystwo też musi mieć pani doborowe.
Jak każdy prawdziwy katolik, mimo tych specyficznych upodobań, życzę pani Wesołych Świąt. Szczęść Boże.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazikn nie Kolebuk
 • Kazikn nie Kolebuk
 • 14.12.2010 16:32

@ M. Najda. Jak zwykle pani komentarz jest WYŚMIENITY! Pełen urokku i polotu. Rzadko zdarza się czytać tak emocjonujące teksty. Jest pani jednym z symboli tego portalu, nazywanego nie wiadomo dlaczego - obywatelskim.
Czy podobnie jak J. Kowalczyk funkcjonuje pani "na wariackich papierach"? Pytanie jest uzasadnione. Pani jest uzleżniona od komentowania, tak jak inni od narkotyków, alkoholu lub farmaceutyków. Pani komentarze są warte funt kłaków. Czy w okolicy, w której pani mieszka, nie ma jakieś starszej, samotnej osoby, której mogła by pani pomóc? Rozumiem pani samotność ale...

Komentarz został ukrytyrozwiń
mhm
 • mhm
 • 14.12.2010 15:26

Niech Pani nie zapomni tylko popić tego spermą dzika i się ładnie uśmiechnąć, smacznego ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
normalny
 • normalny
 • 14.12.2010 14:29

Jesteś ikoną tego portalu, Jadźka! Walczysz z kościołem, Kaczorami, proponujesz na wigilijny stół sushi, brak ci alkoholowego doświadczenia... No i masz te wariackie papiery, co być może cibie usprawiedliwia. Ciebie, redaktora naczelnego Kowalskiego - nie.

Przy okazji - fotopstryk ma rację panie Tomaszczuk. Pan - nie.
@ Najda - czy jest temat, którego pani nie komentowała?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ nie mam nic przeciwko :) Bardzo mi się podoba, choć podobno jajec w nim okropność, co kłoci się niestety ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.