Facebook Google+ Twitter

Na Westerplatte powstanie Muzeum II wojny światowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-01 08:32

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podpisał na Westerplatte rozporządzenie powołujące Muzeum II wojny światowej. Minister podkreślił, że miejsce w którym przed 69 laty rozpoczęła się wojna jest najwłaściwszym do stworzenia miejsca pamięci jej poświęconego. Podkreślił też, że budowa muzeum ma ogromne znaczenie dla dziedzictwa narodowego.

Szef gabinetu premiera, Sławomir Nowak odpowiedzialny za rewitalizację Westterplatte powiedział, że pierwszym krokiem do stworzenia muzeum będzie uporządkowanie kwestii struktury własnościowej tego miejsca. Zaznaczył, że obecnie teren przyszłego muzeum jest własnością wielu osób. Następnie, tłumaczył minister, należy przywrócić Westerplatte "charakter" jaki miało przed 1939 rokiem. Chodzi między innymi o rekonstrukcję Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Podczas konferencji ogłoszony został też konkurs na projekt budynku wystawienniczego, który ma mieścić się w bryle budynku starych koszar oraz konkurs na wystawę plenerową, która ma odbyć się przed ukończeniem budowy muzeum.

Premier Donald Tusk powiedział, że trzy, mające powstać blisko siebie ośrodki - Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Westerplatte, Europejskie Centrum Solidarności - mają łączyć się w logiczną całość upamietniajacą walkę Polaków o wolność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.