Facebook Google+ Twitter

Na wiosnę przedterminowe wybory w Izraelu?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-26 13:30

Izraelskiej partii Kadima nie udało się utworzyć nowej koalicji rządowej. Oznacza to, że najprawdopodobniej w lutym lub w marcu przyszłego roku odbędą się w Izraelu przedterminowe wybory.

Szefowa ugrupowania Tzipi Liwni jeszcze dziś ma zawiadomić oficjalnie, że zrezygnowała ze stworzenia nowej koalicji. Tzipi Liwni oznajmiła, że głównym powodem fiaska rokowań koalicyjnych były nadmierne żądania finansowe ortodoksyjnej partii Szas.

Komentatorzy przypuszczają, że Liwni nie chciała też uzależniać się od Szas pod względem politycznym. Partia ta nie dopuszcza jakichkolwiek rozmów z Palestyńczykami, nad podziałem Jerozolimy.

W tej sytuacji jedynym partnerem koalicyjnym Kadimy mogłaby okazać się centrolewicowa Partia Pracy. Jej przywódca Ehud Barak chce za wszelka cenę uniknąć rozpisania przedterminowych wyborów. Nie jest to jednak żadne rozwiązaniem, gdyż obie partie nie mają większości w 120 - osobowym Knesecie.

Według sondaży, największe szanse na wygraną w przyspieszonych wyborach ma prawicowa partia Likud z jej przywódcą Benjaminem Nataniahu.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: wybory Izrael


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.