Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10033 miejsce

„Na wysokiej górze” z nagrodą DOBRE STRONY 2014!

DOBRE STRONY - poznaliśmy laureata konkursu „Dobre Strony 2014”. Jury spośród pięciu nominowanych tytułów wybrało wydaną w Poznaniu książkę „Na wysokiej górze” Krytyny Miłobędzkiej i Iwony Chmielewskiej.

 / Fot. Na wysokiej górzeOgólnopolski Konkurs „Dobre Strony” na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem wrocławskich Tragów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. W tym roku nagroda została przyznana już po raz czwarty. Jury w składzie: Ewa Gruda (przewodnicząca), Anita Wincencjusz-Patyna, Katarzyna Stoparczyk, Jakub Krofta, Piotr Młodożeniec, Jacek Podsiadło w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody 5 tytułów wybranych spośrod 44 zgłosonych książek. Były to:
• Krystyna Miłobędzka, Iwona Chmielewska, Na wysokiej górze Wydawnictwo MiejskiePosnania
• Laëtitia Bourget, Emmanuelle Houdart, Szczęśliwi rodzice, Format
• Åsa Lind, Joanna Hellgren, Chusta babci, Zakamarki
• Iwona Chmielewska, Cztery zwykłe miski, Format
• Ramona Bădescu, Benjamin Chaud, Pomelo i przeciwieństwa, Zakamarki

W czwartek (29 maja) podczas uroczytego Wieczoru Lauretów odbywającego się w Imparcie wszyscy nominowani otrzymali dypolomy i luksusowe pióra z wygrawerowanym napisem upamiętnającym nominację ufundowane przez firmę Nova – partnera targów. Wręczyli je organizatorzy wydarzenia: Andrzej Ociepa – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Anna Morawiecka – dyrektor Wrocławskich Promocji Dobrych Ksiażek. Werdykt odczytała Ewa Gruda – przewodnicząca Jury, a główną nagordę „Dobre Strony 2014” wręczył wraz z nią Jacek Sutryk - dyrektor Departametru Spraw Społecznych we wrocławskim Urzędzie Miejskim. Jury doceniło książkę „Na wyspkiej górze” wydaną przez Wydawnictwo Miejskie Posnania za wypełnioną liryzmem kompozycję literacko-plastyczną, która nie tylko uwrażliwia na piękno słowa i obrazu, lecz także we wspaniały sposób pobudza wyobraźnię, oszczędnymi środkami budując bogate w skojarzenia uniwersum.
- Kilka zdań z pewnością nie wystarczy, aby oddać ogrom piękna i mądrości, które stało się naszym udziałem podczas czytania i oglądania tej ksiązki. O książkach często mówi się, że są magiczne. Przyznam, że to określenie pasuje do tej książki znakomicie. Jest to dzieło dwóch niezwykłych, uzupełnaijących się artystek. Artyski słowa i artyski obrazu. Nie zawahałabym się nazwać tej książki wybitną – mówiła podczas wręczenia nagordy Ewa Gruda.
Fundatorem Nagrody „Dobre Strony” w wysokości 30.000 złotych jest Predzydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie. Oprócz czeku na 30.000 zł laureat otrzymuje statuetkę, której autorką jest Agata Brożek.
Niespodzianką okazała się Nagroda Specjala Jury, którą członkowie komisji postanowii przyznać Wydawnictwu Zakamarki za książkę „Chusta babci”, której autorką jest Szwedka Åsa Lind wraz z Joanną Hellgren.
- Nie mogliśmy przejść obojętnie obok tego mądrego i pięknego dzieła, które w pewnien sposób koresponduje z książką Krystyny Miłobędzkiej i Iwony Chmieleskiej i zwraca uwagę na to, że starość i młodość są sobie bardzo bliskie – uzasadniała Ewa Gruda.
Wieczór Laureatów i uroczystość wręczenia Nagrody Dobre Strony 2014 poprowadził Krzysztof Janoś. Wydarzenie uświetnił multimedialny koncert „Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” Doroty Miśkiewicz i kwartetu Kwadrofonik.
Wszystkie nominowane i nagrodzone książki można obejrzeć i kupić na 5. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży, które odbywają się na Dworcu Wrocław Główny i potrwają do niedzieli (1 czerwca). Warto odwiedzić je już w piątek, bo gościem targów będzie m.in. szwedzka autorka Åsa Lind, której książka „Chusta babci” została wyróżniona przez Jury nagrodą specjalną. DOBRYM STRONOM towarzyszy też porgram pełen bezpłtanych atrakcji dla dzieci i młodzieży.
Więcej na www.wpdk.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.