Facebook Google+ Twitter

"Na Zachodzie bez zmian" i "Noc w Lizbonie" - nowe wydanie już w księgarniach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-27 10:25

Dom Wydawniczy Rebis przygotował wznowienia "Na Zachodzie bez zmian" oraz "Noc w Lizbonie" - dwóch głośnych powieści Ericha Marii Remarque’a - w nowej szacie graficznej i w nowym formacie. Dodatkowo "Na Zachodzie bez zmian" zostało ponownie przetłumaczone przez Ryszarda Wojnakowskiego! Obie książki trafiają właśnie do księgarń!

 / Fot. RebisPowieść "Na Zachodzie bez zmian" należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej.

Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? – pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie - i w tym sensie są oni dosłownie „straconym pokoleniem”.

Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci - wszystko to sprawia, że "Na Zachodzie bez zmian" do dziś przejmuje grozą.

 / Fot. Rebis"Noc w Lizbonie" to ostatnia powieść Remarque’a wydana za życia autora i jeszcze jeden dowód jego wielkiego talentu narracyjnego.

Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja powieści rozgrywa się pewnej nocy w Lizbonie, ostatniej bramie do wolnego świata. Stojący w porcie uciekinier bezsilnie wpatruje się w statek, który następnego dnia ma popłynąć do Ameryki. Jego na nim nie będzie. Nagle jednak podchodzi do niego człowiek, który chce mu oddać swoje bilety na ten rejs. Pod warunkiem, że wysłucha jego opowieści...

Erich Maria Remarque (1898-1970), nim zyskał sławę dzięki pacyfistycznej powieści "Na Zachodzie bez zmian", parał się dziennikarstwem, był też księgowym i organistą. Po dojściu do władzy Hitlera książki Remarque’a
trafiły na stos, a ich autor został pozbawiony obywatelstwa niemieckiego. Lata II wojny światowej spędził w USA, gdzie powstała jedna z jego najlepszych powieści - "Czas życia i czas śmierci".

Autor "Łuku triumfalnego" nie był eksperymentatorem. Uznanie czytelników i
krytyki zdobył za jędrny styl, „publicystyczną” aktualność tematyki, mistrzowskie budowanie scenerii i sylwetek bohaterów.

Dom Wydawniczy Rebis oprócz prezentowanych dzisiaj książek w nowej szacie graficznej wydał już "Łuk triumfalny". Wkrótce wydamy "Iskrę życia" oraz "Cienie w raju".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.