Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7877 miejsce

"Na zachodzie bez zmian" - klasyka antywojennej powieści

Powieść Ericha Maria Remarque - "Na zachodzie bez zmian", jest antywojennym manifestem, który nie krytykuje wojny, lecz opisuje ją z dziennikarską precyzją, pokazując jej okrucieństwo.

Erich Maria Remarque - "Na zachodzie bez zmian" / Fot. materiały wydawcyNiemiecki pisarz, bazując na swoich doświadczeniach, ukazuje nam losy grupki przyjaciół z jednej klasy szkoły gimnazjalnej, którzy za namową nauczyciela wstępują do armii niemieckiej, aby uczestniczyć w wojnie. Zostali wysłani na zachodni front w okolice Flandrii, gdzie walki z Francuzami toczą się falowo, a front przesuwa się bardzo wolno. Nie oznacza to jednak, że dla bohaterów uczestnictwo w tym konflikcie jest przyjemne - wróg atakuje niespodziewanie, często z użyciem gazu. Gwałtowne starcia sprawiają, że ginie wielu żołnierzy. Szpitale wojskowe pękają w szwach, gdyż konflikt zwany z perspektywy historii I wojną światową, był pierwszym, w którym używano zmechanizowanego sprzętu: czołgów, samolotów oraz nowych technik: min czy gazu bojowego. Medycyna w tamtych czasach nie była na tyle zaawansowana, aby radzić sobie z nowymi rodzajami obrażeń. Wojna pokazana jest jako dehumanizacja człowieka. Walka sprawia, że niewinni chłopcy stają się mordercami, głodują, walczą o życie i egzystują w ciągłym zagrożeniu.

Najważniejszym aspektem owej książki jest ukazanie pokolenia młodych ludzi, których pierwszym zajęciem w dorosłym życiu jest zabijanie, walka o przetrwanie, oglądanie śmierci i cierpienia. Jak wielki wpływ wojna miała na tę młodzież, najdobitniej ukazuje autor opisując urlop głównego bohatera i zarazem narratora Paula Baumera. Przyjeżdża on do swojego rodzinnego miasta i nie może odnaleźć się w świecie bez zagrożeń. Jego życie zostało całkowicie ukształtowane przez wojnę. Dorosłość zaczął od wojny i to piętno jest niezmazywalne.

Książka Remarque została wydana w 1929 i rok później nakręcono na jej podstawie film, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i otrzymał Oscara. Jednak ludzkość nie wyciągnęła wniosków z okrucieństwa I wojny światowej. Rodzące się po jej zakończeniu totalitaryzmy opierały się na przemocy, która tak bardzo skrzywdziła narody podczas tego konfliktu. Faszyzm w Niemczech i komunizm w Rosji powstały opierając się na hasłach głoszących wyjście z kryzysu, jaki nastąpił po I wojnie. Nastroje społeczne były wtedy bardzo wojownicze, upadek moralny i recesja finansowa, głównie w Republice Weimarskiej, spowodowały, że obywatele szukali silnej władzy i szybkiego wyjścia z kryzysu. Dzięki takiemu pośpiechowi narodził się faszyzm i świat znowu pogrążył się w chaosie. II wojna światowa sprawiła, że przez historię ludzkości przewinęło się kolejne stracone pokolenie, czego przykładem może być pokolenie Kolumbów rocznik 1920.

"Na zachodzie bez zmian" jest jedną z najlepszych antywojennych powieści. Nie ma w niej moralizatorskiej krytyki wojny, nie ma również satyry obecnej w książce Josepha Hellera "Paragraf 22". Wojna została opisana z dziennikarską precyzją, bez upiększeń i epatowania patosem. To sprawia, że wojna jawi się jako coś wstrząsającego.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Im Westen nichts Neues; była kiedyś taka audycja radiowa, która zaczynała się od tych słów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.