Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

794 miejsce

Na Ziemi wciąż odkrywamy nowe lądy

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-06-20 19:02

Podobno epoka odkryć geograficznych dawno już przeminęła. Nadal jednak odkrywa się lądy, których nie tknęła stopa człowieka.

Ludzkość pozornie zna już całą planetę, jednak na odległych, rzadko odwiedzanych obszarach wciąż jeszcze są lądy do odkrycia. Lądy takie można znaleźć nawet całkiem blisko.
W lutym 2003 r. Antarktykę badała ekspedycja polarna na specjalistycznym statku M.S. “Bremen”, administrowanym przez firmę Hapag-Lloyd. Naukowcy spenetrowali, między innymi, Wyspy Melchiora, archipelag odkryty oficjalnie na przełomie lat 1873-74 przez Eduarda Dallmana, niemieckiego wielorybnika. Tam właśnie ekspedycja Hapag-Lloyd odkryła wyspę
niezaznaczoną dotąd na mapach. Zaszczytne miano odkrywców nowego lądu przypadło polskim polarnikom, kapitanowi Henrykowi Wolskiemu oraz biologowi Tomaszowi Zadróżnemu.
W marcu 2002 r. nieznane dotąd wyspy odkryto u wybrzeży Grenlandii. Cały archipelag! Nie zaznaczony wcześniej na mapach archipelag nazwany Small Islands położony jest ok. 70 km na północny wschód od wybrzeży Grenlandii. To zaledwie 8 km. od odkrytej pod koniec lat 90. ub. wieku Wyspy Tobiasza.

Small Islands, czyli Małe Wyspy, nie zostały odkryte przez morskich podróżników tylko przez siedzący w ogrzewanych laboratoriach Kopenhagi zespół duńskich naukowców. Istnienie nieznanych wysp wykazały analizy zdjęć satelitarnych i danych z badań georadarowych tamtego regionu, przeprowadzone przez zespół pod kierunkiem dr Johana Mohra.
Obszar Morza Pólnocnego morze dostarczyć jeszcze wielu rewelacji. Tam właśnie naukowcy mogli odkrywać, metr po metrze, nowy, powstający na ich oczach ląd. W 1963 r. na południe od Islandii wyłonił się z morza wierzchołek wulkanu. Po 4 latach aktywność wulkaniczna ustała i u wybrzeży Islandii pojawiła się nowa wyspa, którą nazwano Surtsey.

W 1967 r. ląd ten wznosił się na wysokość 174 m n.p.m. i zajmował powierzchnię 2,5 km kwadratowego. Od tamtego czasu wyspa wciąż, choć powoli, zwiększa swą powierzchnię i masę. Jest swego rodzaju przyrodniczym laboratorium obserwowanym i badanym przez naukowców. Dziś porastają ją rośliny naniesione wiatrami, pojawiły się tam owady, a ze zwierząt – morskie ptaki.
W ciągu ostatnich lat naukowcy coraz częściej wyruszają w teren. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii dysponują telefonami satelitarnymi, ruchomymi laboratoriami, domami, kuchniami, nawet przenośnymi toaletami. Badania terenowe przestały więc być domeną garstki straceńców.

Samolotem można oblecieć cały glob w ciągu kilkunastu godzin. Sieci satelitów śledzą każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi. Obiegowa opinia mówi więc, że człowiek poznał już całą planetę i epoka odkryć geograficznych przeminęła dziesiątki lat temu. Nie jest to jednak prawda. Każdego roku zapełnia się kolejne białe plamy na mapach.
Tadeusz Oszubski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Też chciałbym odkryć swój kawałek Ziemi... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.