Facebook Google+ Twitter

Na złodzieju czapka gore ... w świętokrzyskiem

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-12-08 12:28

Przed Bożym Narodzeniem coraz częściej z lasów kradzione są jodły, które na bazarach są sprzedawane później jako choinki i stroiki świąteczne.

Bór jodłowy/Nostrifikator/Wikipedia//http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Trebic_slavice_hostanka_stromy.jpg / Fot. CC 3.0/W województwie świętokrzyskim w walce ze złodziejami ma pomóc kilkadziesiąt kamer i wzmożone patrole Straży Leśnej.
Instalacja kamer ma pomóc leśnikom w walce z powszechnym w ostatnich latach wycinaniem jodłowych choinek. Złodzieje obłamują też górne, najładniejsze partie drzew kalecząc je przy tym okrutnie. Jak się okazuje dzięki kamerom już teraz udało się złapać kilku amatorów cudzej własności.

Urządzenia mają wszystkie świętokrzyskie nadleśnictwa. (...) Kamery są przenośne, można je łatwo ukryć przez złodziejami - powiedział Tomasz Kuc, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Odpowiednie służby będą zwracać również uwagę na kłusowników.

Straż Leśna wraz ze strażami gminnymi i policją, będzie także kontrolować osoby przebywające w lasach, pojazdy z nich wyjeżdżające i targowiska.

Za kradzież drzewka z lasu grozi mandat w kwocie 500 złotych lub kara do 5 tysięcy złotych. System ochrony kosztował leśników 60 tysięcy złotych.

Zarejestruj się i napisz artykuł[/b]
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Często też - tylko dla stroiszu, są wycinane większe drzew.
Proceder jest dobrze zorganizowany: grupa bezdomnych lub ubogich ludzi jest dowożona do lasu i zostawiana w nim. Ścinają stroisz, układają w sterty. W dogodnym momencie pojawia się samochód ciężarowy, jest szybko ładowany i znika. Ściganie bezdomnych i bezpośrednich sprawców nie niszczy procederu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, ale złodzieje wycinają nie tylko malutkie, ale i kilkumetrowe drzewa. Wydaje mi się, że kilkaset nielegalnie ściętych świerków czy jodeł, to jednak spora szkoda w ekosystemie.

O kradzieży stroiszu też wspomniałam w art ( ale dziękuję za uzupełnienie tego tematu).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największe szkody są powodowane nie przez kradzież małych drzewek, Ewo. Złodzieje kradną ogromne ilości stroiszu - czyli gałęzi jodłowych. Te zaś są obcinane z drzew niezależnie od ich wieku. Kaleczenie drzew do znacznej wysokości niszczy i osłabia ich odporność, powoduje choroby, infekcje i powolną śmierć drzewa. Może to negatywnie oddziaływać na drzewa rosnące w sąsiedztwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.