Facebook Google+ Twitter

Nabijanie w esemesa, czyli o konkursowych manipulacjach

W znanym dowcipie Pan Bóg mówi do marzącego o wygranej w loterii Icka: - Ale daj mi wreszcie szansę, choć raz wypełnij kupon! Ja wprawdzie podpowiedzi Absolutu nie słyszałem, ale też chciałem dać szansę. Tyle, że sobie i za pomocą esemesa.

Pewnego dnia dałem się skusić esemesom otrzymywanym na moją komórkę. Konkretnie dałem się namówić, by odpowiedzieć na pytanie z kategorii tych, które zadaje się na przykład przy wybudzaniu z tzw. głupiego jasia: Czy Oslo to stolica Norwegii? Ile dni ma luty? I tym podobne. To dało początek następnym pytaniom, a po każdym z nich (przyznaję, okazałem się bardziej naiwny niż sam o sobie wcześniej myślałem) - zgodnie z informacjami otrzymywanymi w kolejnych esemesach - byłem już bardzo blisko loteryjnego szczęścia. Wszystkie pytania były o podobnym stopniu trudności (czyli "głupi jaś"), a moja wygrana już tuż, tuż, jeszcze tylko pytanie czy... Po kilku odpowiedziach skonstatowałem wreszcie (lepiej późno niż wcale), że - parafrazując znaną piosenkę - aż tak głupi to ja jednak nie jestem, by wysyłać następne płatne w końcu wiadomości. Dałem sobie więc spokój z ofertami "nie do odrzucenia" wysyłanymi do mnie z numeru 72203 (nadawca nieznany).

No tak, ale nie wszyscy dali sobie spokój ze mną, a w pewnym momencie dostałem esemesa, którego treść przytaczam:TELEWIDZU, jeżeli do tej pory nie odebrałeś gwarantowanej gotówki w konkursie TVP - Zrób to natychmiast. Wyślij TERAZ na 7301. Do tego informacja, że koszt takiego wysłania to 3,66 zł. A jednak mam szczęście - pomyślałem zrazu, no bo przecież została już tylko formalność. Czy można taki komunikat, od poważnej w końcu firmy, traktować inaczej? Okazało się jednak, że jeśli przychodzi z TVP, to można. Ba, teraz to już wiem, że trzeba! Po moim bowiem wysłanym TERAZ otrzymałem kolejną wiadomość: Możesz wygrać najbardziej pożądaną nagrodę! Telefon komórkowy lub jego równowartość w gotówce. Co wolisz? Do tego informacja, że koszt esemesa to kolejne 3,66 złotego. Tego było już za dużo. Przerwałem korespondencję, mimo że byłem jeszcze szczuty jakimiś wygranymi, które są prawie moje, wystarczy tylko... Jak łatwo się domyślić, wciąż za 3,66 zł.

I w tym momencie przestało mi się to nie tylko podobać; poczułem się po prostu oszukiwany. No, bo co z tą "gwarantowaną gotówką"? Rozumiem, że płaci się za naiwność, w tym przypadku to w sumie niewielką cenę, ale czy takie rzeczy są bezkarne w państwie prawa? Niby drobna rzecz, a jednak denerwuje. Bo czyż esemes informujący w gruncie rzeczy o wygranej nie powinien jednak zobowiązywać do tego, co w nim napisano? Czy może tak robić Telewizja Publiczna (bo nie mam prawa przypuszczać by ktoś się pod nią podszywał), o której mówi się, że spełnia jakąś misję? Jaką? Daruję jej te wszystkie misyjne programy promujące lód (łyżwowy), głupkowate seriale i wiele innych rzeczy, które mają w sobie tyle właściwej misyjności, co Sahara wody. Ale w końcu mogę sprawdzić, po co włączam telewizor, mogę go w każdej chwili wyłączyć. Pal licho też ten cały cyrk z odwoływaniem i powoływaniem władz i tworzeniem najbardziej egzotycznych koalicji, ale używać takich podstępów - wobec treści tego esemesa mogę powiedzieć, że drobnego naciągania - to jest po prostu...

Można nazwać to różnie. Myślę, że i proces sądowy byłby do wygrania, tylko, że ja ani nie mam na to czasu, ani pieniędzy. Mogę zatem jedynie przestrzec: nie dajcie się Drodzy Czytelnicy nabijać w esemesa przez różnych naciągaczy, z TVP włącznie.

Swoją drogą, to dobrze byłoby, gdyby przypatrzył się temu ktoś, komu za to płacimy. Ostatecznie, jeśli przemnoży się 3.66 zł. razy kilka setek tysięcy naiwnych, to wychodzi z tego, że to jednak całkiem niemały pikuś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Krzysiek K...s
  • Krzysiek K...s
  • 18.12.2011 21:01

A co ja mam powiedzieć?jakaś siksa przysłała mi sms'a który został przeczytany przez moją dziewczynę,która (po mimo mówienia prawdy- "ja jej nieznam,nie wiem o co chodzi"!) mnie rzuciła !!!

Co zrobić by nie dostawać tych sms'ów typu "anonse towarzyskie"?
dodam,że nie odpisuję na tego typu emsy,jednak czasami dostrzegam,że te pieprzone sms'y są do mnie wysyłane i to na mój koszt !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
heinkaco@t-online.de
  • heinkaco@t-online.de
  • 24.01.2011 12:55

Tego rodzaju smsy sa niezgodne z prawem polskim oraz unijnym. W innych krajach unijnych tego niema
bo jest przestrzegane prawo. Tego rodzaju terroryzm komorkowy mozna mozna zakonczyc zbiorwym pozwem sadowym, ale wlasciwie to jest sprawa polskich urzedow ktorych obowiazkiem jest chronic "Konsumenta" obywatela. Ma sie takie wrazenie ze komus na tym zalezy azeby tego stanu rzeczy nie zmieniac! Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już tyle dostałem samochodów że Hołowczyc i Kubica by pozazdrościli, takiej (stajni), a ile "bardzo dobrych moich znajomych" przysłało zdjęcia? Żeby obejrzeć jedyne 2.44, mam tyle wygranej kasy że Onasis to przy mnie pestka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomniał mi się skecz z Jackiem Fedorowiczem:"Żółty kurczaczek z ostrym dzióbkiem, a z jakimi pazurkami? ostrymi, tępymi i coś tam jeszcze. jeśli z ostrymi naciśninij 1, jeśli z tępymi naciśnij 2..." Puenta: cena kurczaczka - ponad 800 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli ktoś otrzymuje tego rodzaju wiadomości, to znaczy, że jego numer został przez kogoś dodany (przez nieostrożność właściciela albo bez jego wiedzy) do, że tak to nazwę, "listy frajerów". W takiej sytuacji trzeba znaleźć w wyszukiwarce kontakt do organizatora konkursu i napisać prośbę o usunięcie numeru z bazy danych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Stefanie - tez sie raz "nacięłam" na pseudo konkurs. I do tej pory kasuje konsekwentnie "wiadomości" o wygranej, ktora zależy tylko - od dalszej odpowiedzi...
Nabijanie w butelkę kwitnie w sieciach jak dzika łąka w maju. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.