Facebook Google+ Twitter

Nacjonaliści kandydują do samorządu

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-11-06 08:56

Piętnastu kandydatów w województwie śląskim, pięciu na Opolszczyźnie i kilkuset w skali całego kraju. Nacjonalistyczne Narodowe Odrodzenie Polski po raz pierwszy wystawia swoje listy do sejmików wojewódzkich.

fot. Dziennik ZachodniNOP zarejestrował swoich kandydatów w trzech okręgach w województwie śląskim: w Częstochowie, Jaworznie i Chorzowie oraz w jednym na Opolszczyźnie (w Brzegu). Z powodów formalnych nie zarejestrowano listy w Katowicach. - To partia uważana za neofaszystowską - twierdzi Marcin Kornak z antyfaszyszowskiego pisma "Nigdy więcej". - Należy odróżnić nacjonalizm od faszyzmu czy narodowego socjalizmu - ripostuje Adam Gmurczyk, założyciel NOP. Potwierdza jednak, że w pierwszym raporcie Urzędu Ochrony Państwa na temat organizacji niebezpiecznych NOP znalazł się na szczycie listy.


Narodowe Odrodzenie Polski będzie w najbliższych wyborach, 12 listopada, startować do Sejmiku Województwa Śląskiego. To najstarsza nacjonalistyczna organizacja na naszej scenie politycznej: została zarejestrowana w 1992 roku, ale w podziemiu działała od listopada 1981 roku. Urząd Ochrony Państwa uznał ją kiedyś za organizację niebezpieczną dla ładu demokratycznego w kraju. Adam Gmurczyk, założyciel NOP, twierdzi jednak, że czarna legenda to rezultat negatywnej kampanii prowadzonej przez ugrupowania lewicowe i politycznie poprawne media.

- Kilka lat temu sam złożyłem do prokuratury doniesienie na przestępczą działalność NOP. Skoro bowiem, jak twierdzą środowiska komunizujące i poprawne media, propagujemy idee przestępcze, jeśli działamy niezgodnie z prawem, to trzeba się nami zająć. I śledztwo prowadzone przez kłodzką prokuraturę nie potwierdziło krążących na nasz temat kłamstw - mówi Gmurczyk.

Komentatorzy nie są zgodni co do oceny poglądów NOP: jedni oskarżają partię o jawny neofaszyzm, inni widzą w niej ugrupowanie nacjonalistyczne odrzucające liberalny porządek demokratyczny. Gmurczyk mówi, że przedstawienie programu partii wymagałoby wielogodzinnej rozmowy. Dlatego skupia się na sprawach najważniejszych. - Kwestionujemy demokrację liberalną, ale bierzemy udział w wyborach lokalnych, bo uważamy, że samorządy - na podstawowym poziomie - są najważniejszą częścią życia społecznego - mówi Gmurczyk.

Co ich różni od niemieckiej NPD, która sieje postrach w Europie? - Odrzucenie rasizmu - uważa Gmurczyk. NOP jest też kojarzona z akcją "Zakaz pedałowania", choć to tylko jedna z ponad 40 jego kampanii. Teraz na pierwszym planie znajduje się akcja "Aborcja - prawdziwy holocaust". Jarosław Tomasiewicz, ekspert od radykalnych ruchów politycznych, przyznaje, że tego rodzaju akcje mogą być skuteczne propagandowo.

- Akcja "Zakaz pedałowania" spotkała się z dużym oddźwiękiem. Promujący ją rysunek był powszechnie rozpoznawany, dzieci w szkole opowiadały sobie, że jest śmieszny - komentuje Tomasiewicz. - Wszystko to jest kolejnym dowodem na to, że scena polityczna przesuwa się na prawo. Trafiają na nią ugrupowania, które jeszcze kilka lat temu nie zostałyby zaakceptowane - dodaje Tomasiewicz. •

Rozmowa z socjologiem Jarosławem Tomasiewiczem , ekspertem od radykalnych ruchów politycznych

– Czy NOP można uznać za partię neofaszystowską?
– To zależy od tego, jak faszyzm definiować. Sam NOP odcina się od faszyzmu, bo uważa, że jest to ideologia zbyt etatystyczna. NOP zarzuca faszyzmowi statolatrię, czyli nadmierny kult państwa. NOP odrzuca też rasizm, bo uważa tę ideologię za niezgodną z duchem religii chrześcijańskiej. Opowiada się jednak za separatyzmem rasowym. Jest też ugrupowaniem odrzucającym demokrację.

– To czemu startuje w demokratycznych wyborach?
– To ciekawa kwestia. Otóż NOP jest zwolennikiem państwa korporacyjnego i tym samym docenia znaczenie samorządów. Nie bierze udziału w wyborach do parlamentu, ale chce zaistnieć w samorządach lokalnych.

– Skąd wzięła się czarna legenda NOP-u?
– Bo z pewnością jest to organizacja, która ma wyraźny rys bojówkarski, organizowane przez nią Hufce Polskie mają charakter paramilitarny. Należy też pamiętać, że w swoim czasie w Łodzi NOP brał udział w regularnej wojnie z działaczami radykalnych ruchów antyfaszystowskich. Były bijatyki, ludzie trafiali do szpitali. Ale dodać też trzeba, że w jakiejś mierze była to agresja obustronna.

– Czy NOP, tak jak wcześniej Młodzież Wszechpolska, awansuje na salony władzy?
– Trudno przewidzieć, jaki będzie wynik wyborów, ale dotąd partie skrajnie nacjonalistyczne nie miały dużego poparcia. Na salony władzy wchodziły te, które się stopniowo cywilizowały. Tu dobrym przykładem takiego ruchu może być Samoobrona. Ten awans ugrupowań radykalnych wynika z tego, że w Polsce nawet najsilniejsze partie niezwykle szybko się zużywają. Zostaje po nich swego rodzaju próżnia, która zasysa ugrupowania działające wcześniej na marginesie życia politycznego.

Marcin Kornak


Na prawo patrz

Błyskawiczny polityczny awans radykalnej narodowej prawicy najłatwiej było prześledzić na Górze św. Anny, gdzie co roku bierze udział w obchodach rocznic wybuchu III Powstania Śląskiego. Jeszcze kilka lat temu Młodzież Wszechpolska, dziś podpora współrządzącej Ligi Polskich Rodzin, była kojarzona z rajdem na Dziewkowice, podczas którego obrzucono kamieniami dom sołtysa (ustawił niemieckojęzyczne tablice).

Jeszcze w 2003 roku demonstranci skandujący "Precz z Unią Europejską" zostali zatrzymani przez kordon policji. Na ich czele szedł dolnośląski działacz MW Radosław Parda. Rok później, już w garniturze, przemawiał pod Pomnikiem Czynu Powstańczego jako przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ostatnio nie przyjeżdża, bo jest bardzo zajęty: rok temu został posłem, a po nawiązaniu koalicji PiS-Samoobrona-LPR awansował na stanowiska wiceministra sportu.

Za Odrą

W niedawnych wyborach lokalnych w Meklemburgii 5-procentowy próg wyborczy przekroczyła neonazistowska partia NPD. Będzie miała 5 deputowanych w parlamencie w Schwerinie. Wcześniej NPD wprowadziła swoich działaczy do lokalnego parlamentu w Saksonii. W Brandenburgii swoją reprezentację ma inna skrajnie nacjonalistyczna partia DVU. Stefan Koester, szef NPD w Meklemburgii, oświadczył, że jego partia będzie dążyła do likwidacji systemu demokratycznego w RFN. Ma go zastąpić demokracja wzorowana na tej obowiązującej w szwajcarskich kantonach.

Geje i aborcja to nie jest jedyny cel ostrych ataków NOP

Przed ubiegłoroczną kampanią wyborczą do prokuratury trafiła skarga na klip wyborczy ugrupowania. Pokazywał on napis "świniokraci. pl" na tle loga znanych partii politycznych. Podobny ton dominuje na stronie internetowej NOP. Donald Tusk figuruje tam jako "Eurodebil 2005". Wśród reklamowanych plakatów jest obraz pod hasłem "Bomby na Izrael. Już czas!!! " oraz "Uwolnić Irvinga. Uwolnić prawdę". Przypomnijmy: David Irving to angielski historyk skazany na więzienie za negowanie zbrodni Holocaustu.

W programie NOP jest propozycja zakazu działalności dla wszystkich partii, które "uprawiają polityczną prostytucję" czyli "działają na rzecz obcych państw". W szczególności chodzić ma o te partie, które "prowadzą akcję na rzecz likwidacji Państwa Polskiego i wchłonięcia go przez Unię Europejską". Prowadzenie takiej akcji ma być też jedną ze zbrodni, którą NOP chce karać śmiercią .

Marek Świercz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.09.2008 16:40

Nic dodać nic ując.Pan Marek Świercz bezstronnie przedstawił NOP i jego działalność.Nie to co ten jak mu tam Tyrpa Maciej.Co to uważa że jak na NOP napluje to dostanie angaż w Gazecie wyborczej.Wrescie ktoś na tym portalu który uważałem za portal dla umysłowo ociężałych napisał coś bezstronnie.Panu Markowi dziekuje i życze by znalazł prace w porządnej gazecie czy telewizji bo na to zasługuje.

SLD=NSDAP

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
NOP = NPD

Komentarz został ukrytyrozwiń

dlaczego jeden z panow na zdjeciu zakrywa twarz, czyzby wstydzil sie swoich pogladow, czy moze boi sie mamy albo taty, ze dostanie pasem po dupie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.