Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad krakowskim "Grand Canale" przed premierą "Skrzypka na dachu"

adamikstory11
adamikstory11
Bogusław Nowa, dyrektor Opery KRakowskiej
Bogusław Nowa, dyrektor Opery KRakowskiej
Barki z kawiarniami przycumowane do wiślanego bulwaru, spacerowe łodzie na Wiśle z turystami coraz bardziej przypominają obrazki znane z Gdańska i gdyby dodać jeszcze gondole poczulibyśmy się jak w Wenecji.

Barki z kawiarniami przycumowane do wiślanego bulwaru, spacerowe łodzie na Wiśle z turystami coraz bardziej przypominają obrazki znane z Gdańska i gdyby dodać jeszcze gondole poczulibyśmy się jak w Wenecji. A tymczasem jesteśmy w zakolu Wisły opływającej krakowską dzielnicę Kazimierz.

Przez Kraków w rejonie Oleandrów jeszcze w XIX wieku płynęło wiele bocznych odnóg Wisły, które zasypano. Jesteśmy w słoneczny dzień 18 czerwca 2013 roku na jednej z takich kawiarni zaokrętowanych w rejonie Kazimierza krakowskiego na tydzień przed Festiwalem Kultury Żydowskiej i na dwa dni przed premierą na terenie Gazowni Krakowskiej musicalu "Skrzypek na dachu".

Dyrekcja Opery Krakowskiej zaprosiła dziennikarzy na briefing do Gazowni Miejskiej, która jest dosłownie o 100 metrów od tego atrakcyjnego bulwaru oraz promenady wiodącej w stronę Placu Wolnica na krakowskim Kazimierzu. To miejsce coraz bardziej tętni nie tylko kawiarnianym ale także artystycznym życiem za sprawą nie tylko znanego już szeroko Festiwalu Kultury Żydowskiej ale strategicznego posunięcia współpracujących ze sobą instytucji - Opery Krakowskiej i Gazowni Miejskiej. "Odnowiliśmy znacznym kosztem kilka hektarów terenów z zabytkowymi budynkami z drugiej połowy XIX i początku XX wieku i wydało się naturalne, aby tu na skraju żydowskiej dzielnicy pomóc zespołowi Opery Krakowskiej wystawić w plenerze ten musical." - mówi prezes Piotr Niewiarowski.

"Skrzypek na dachu" w sercu żydowskiej dzielnicy

Gazownia jest od kilku lat jednym z najważniejszych sponsorów opery. Dziennikarzy oprowadzono po zabytkowych wnętrzach gazowni, w tym niewielkiej sali muzealnej, a artyści z odtwórczynią postaci Goldy (matki) Bożeną Zawiślak - Dolny, ktorej mezzosopran dał najwspanialszy głos operowej roli "Carmen" Bizeta oraz dyrektorem Bogusławem Nowakiem opowiedzieli fotoreporterom o pracy nad "Skrzypkiem na dachu". Dosłownie za oknami wyrastały wielkie estrady i maszty reflektorów, które w drugiej części "Skrzypka na dachu" ( początek spektaklu 21 VI o godz. 20.30) już po zachodzie słońca będą tworzyć niezwykły świat Tewje Mleczarza i innych postaci musicalu. Rekwizyty sceniczne w postaci waliz i mebli zostały zabezpieczone przed deszczem pod dekoracją karczmy.

W planach Gazowni Miejskiej jest ożywić plac przed starymi budynkami kolejnymi tego typu wydarzeniami, koncertami, występami.

W 2006 roku Gazownia Krakowska obchodziła 150 lecie działalności. Przechodziła różne koleje losu opisane w wydanym albumie. Najtrudniejszy był moment, w którym na początku XX wieku Edison wynalazł żarówkę elektryczną Na szczęście rozpoczęto produkcje prądu dzięki turbinom napędzanym gazem
Kolejna okrągła rocznica w 2016 roku, która zbiega się z ważnymi rocznicami sienkiewiczowskimi w tym 100 leciem śmierci pisarza i 170 leciem urodzin.

A Opera Krakowska?"
Naszego „Skrzypka na dachu” przedstawimy w niezwykłym miejscu – w samym sercu sławnej dzielnicy Krakowa - Kazimierz, w jego unikalnej atmosferze, gdzie panuje wielojęzyczny zgiełk i rozlega się klezmerska muzyka. Niepowtarzalny klimat przedwojennych żydowskich ulic i placów będzie tłem dla widowiska muzycznego, które Opera Krakowska przygotowała specjalnie dla uczczenia swojego jubileuszu 60. rocznicy istnienia, przypadającej w październiku br.

Latem na niemal każdej barce nad Wisłą kelnerzy grzecznie obsługują gości. I tu od czasu do czasu odbywają się muzyczne dansingi. Oby tylko pogoda dopisywała!

http://www.jewishfestival.pl/

Opera Krakowska w Gazowni Miejskiej, ul. Gazowa 16 w Krakowie
21, 22, 23.06. 2014 r.

SKRZYPEK NA DACHU

TERMINY
Kompozytor: Jerry Bock

libretto: Joseph Stein
teksty piosenek: Sheldon Harnick

REALIZATORZY:

Inscenizacja: Emil Wesołowski, Bogusław Nowak
Choreografia i reżyseria: Emil Wesołowski

Kierownictwo muzyczne: Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Scenografia i kostiumy: Ryszard Melliwa
Przygotowanie chóru: Joanna Wójtowicz

OBSADA:
TEWJE | Przemysław Rezner

GOŁDA | Bożena Zawiślak-Dolny

CAJTLA | Monika Korybalska

HUDEL | Katarzyna Oleś-Blacha

CHAWA | Iwona Socha

JENTA | Agnieszka Cząstka

MOTEL | Krzysztof Kozarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nad krakowskim "Grand Canale" przed premierą "Skrzypka na dachu" - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto