Facebook Google+ Twitter

Nad Maltę przez błoto, bo nie ma chodnika

- Krew mnie zalewa, ilekroć idę z córką nad Maltę i musimy przedzierać się przez błoto – denerwuje się Tomasz Bąk, mieszkaniec Poznania. W jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc miasta brakuje chodnika, bo władze od lat nie potrafią go zbudować.

Droga poboczem ulicy Katowickiej nie wygląda ciekawie. W tle, zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej - centrum handlowe Galeria Malta / Fot. Seweryn LipońskiOkolice jeziora Malta to bardzo atrakcyjna część Poznania. Właśnie tu znajduje się słynny tor regatowy, a tydzień temu otwarto centrum handlowe Galeria Malta. Ale mieszkańcy pobliskich osiedli, chcąc skorzystać z tych atrakcji, muszą iść przez dzikie, błotniste pobocze. Bo przy ruchliwej ul. Katowickiej nie ma chodnika. – Można też wejść na jezdnię, ale wtedy trzeba mieć oczy dookoła głowy. Szczególnie wieczorem, bo droga nie jest w żaden sposób oświetlona – opisuje Tomasz Bąk.

Po otwarciu galerii ruch w okolicy zwiększył się, a chodnika jak nie było, tak nie ma. Na osiedlach TBS Nasz Dom i Ataner mieszka kilka tysięcy ludzi. Idąc poboczem Katowickiej można spotkać wielu z nich w drodze na zakupy lub spacer. Często są to matki z wózkami lub małymi dziećmi. Idą przez błoto, potykają się o wystające kamienie. Na poniższym materiale wideo można zobaczyć, jak wygląda ich kilkusetmetrowa droga nad Maltę:

Mieszkańcy mają dość tej sytuacji. Już w 2005 r. wysyłali petycję do władz miasta, ale nie doczekali się żadnej reakcji. Gdy powstawała Galeria Malta, mieli nadzieję, że inwestor – firma Neinver – zbuduje przy okazji upragniony chodnik. W umowie Neinver zobowiązał się do przebudowania całej Katowickiej. Okazało się to jednak niemożliwe, bo władze wciąż nie uchwaliły planu zagospodarowania tego terenu. – A skoro nie ma planu, to nie możemy nawet zrobić projektu – rozkłada ręce Piotr Gawłowski, project manager z firmy Neinver.

Wiadomości24.pl ustaliły, że ów plan – opracowywany od 2004 r. pod nazwą „Rataje – Łacina, część B” – jest już w zasadzie gotowy. Czeka tylko na głosowanie w Radzie Miasta. Dotarliśmy do projektu uchwały, w której zawarte są szczegóły planu. Jeśli zostanie przyjęty w obecnej formie, to przy Katowickiej powstanie szeroki, pięciometrowy chodnik, a także ścieżki rowerowe. I wreszcie skończy się chodzenie nad Maltę przez błoto.

Błoto zamiast chodnika / Fot. Seweryn Lipoński- Teraz wszystko zależy od radnych – mówi Piotr Gawłowski. Problem w tym, że na przegłosowanie planu trzeba będzie poczekać. Ile dokładnie? Nie zdołaliśmy się dziś skontaktować z Wojciechem Kręglewskim, przewodniczącym Komisji Polityki Przestrzennej w Radzie Miasta. Wiadomo, że na najbliższej sesji będą uchwalane plany, nad którymi prace zakończyły się... ponad pół roku temu. Można zatem przypuszczać, że plan „Rataje – Łacina, część B” zostanie przyjęty dopiero za kilka miesięcy.

Do tego trzeba doliczyć 30 dni, po których uchwała wejdzie w życie – i dopiero wtedy Neinver będzie mógł rozpocząć remont Katowickiej. – Prace związane z jej przebudową potrwają kolejne kilka miesięcy – przewiduje Piotr Gawłowski. Warto mieć na uwadze, że remont Katowickiej leży w interesie firmy Neinver, gdyż mieszkańcy, zniechęceni fatalnym dojściem do Galerii Malta, mogą ograniczać w niej zakupy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.