Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10301 miejsce

Nad Narwią w Dzierżeninie. Plenerowe Warsztaty Rzeźbiarskie

15 maja w miejscowości Dzierżenin zostały zorganizowane warsztaty rzeźbiarskie, prowadzone przez artystę rzeźbiarza Janusza Dłużniewskiego. Ich uczestnikami byli uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiCzłonkowie „Klubu Młodego Rzeźbiarza „ działającego w Placówce spotykali się z artystą, w tym roku kilka razy na zajęciach. Mistrz rzeźbiarstwa dzielił się z młodym pokoleniem swoim doświadczeniem życiowym. Prezentował umiejętności nie tylko w dziedzinie rzeźby, ale i poezji. Dzięki artystycznej inspiracji i wsparciu technicznemu w pracowni powstało kilka ciekawych rzeźb. Prace te zostały zaprezentowane na wystawach w Legionowie i Pułtusku.

Spotkanie w przepięknym zakątku
 / Fot. Jerzy JastrzębskiSpotkanie w przepięknym zakątku nad Narwią w pobliżu rezerwatu przyrody to nagroda dla uczestników klubu. W Dzierżeninie pod numerem 16 obok wypożyczalni kajaków mieści się galeria rzeźby i pracownia Janusza Dłużniewskiego.
- Chciałem pokazać tym młodym ludziom miejsce, gdzie tworzę-zwierza się gospodarz spotkania- ukazać atmosferę , jego piękno. Dodam jeszcze , że chciałem pochwalić się swoimi najnowszymi pracami, ale to nie wszystkie motywy zaproszenia. Najważniejsze z nich to zapewnienie moim gościom wspaniałej zabawy. Stąd grill, lody i pokaz pływania kajakiem. Przygotowałem również prezentacje narzędzi oraz określone projekty do wykonania w drewnie dla każdego uczestnika warsztatów rzeźbiarskich. To forma mojego podziękowania za zaufanie i przyjaźń jaką obdarzyli mnie ci młodzi ludzie – podkreślił wzruszony artysta.

Posiadłość w Dzierżeninie
Posiadłość w Dzierżeninie, w której gościli uczestnicy klubu rzeźbiarza z Legionowo cała jest tak naprawdę galerią rzeźby  / Fot. Jerzy Jastrzębskiartysty Janusza Dłużniewskiego. Tuż przed nią dumnie pod wysoką sosną stoi wyprostowany naturalnej wielkości biały niedźwiedź. Tuż przy bramie wita gości grupa rzeźb przedstawiająca ludowy zespól muzyczny. Dalej postaci wychodzące do pracy, w ręku z wyrzeźbionymi narzędziami. W ogrodzie wita nas zawieszona na drzewie małpa naturalnej wielkości.
Przy wejściu do galerii następny imponującej wielkości brunatny niedźwiedź z rybą w łapach, a tuż przy nim igrające malutkie niedźwiedziątko. Każde wolne miejsce w ogrodzie zapełnione jest pracami artysty. W środku galerii panuje spory tłok. Dziesiątki rzeźb, a każda warta uwagi. Artysta oprowadza nas i z dumą opowiada historię powstania i co każde dzieło przedstawia. Mamy tu rzeźby przypominające tragiczne losy naszego narodu oraz te odwołujące się do naszych sumień i wzywające do ochrony naturalnych zasobów , ochrony środowiska, wzbudzające solidarność z ludźmi cierpiącymi z różnych niezasłużonych powodów. Jest również grupa rzeźb odwołująca się do naszej religii.
Na ścianach obok prac w drewnie wiszą wiersze twórcy wyjaśniające motywy powstania rzeźb.

Całość ekspozycji
Całość ekspozycji tej zawartej w budynku jak i poza nim świadczy o wyjątkowym talencie rzeźbiarskim , a tematyka o / Fot. Jerzy Jastrzębski wielkim sercu artysty. Jego empatii, współczuciu dla innych i prostej ludzkiej solidarności. Po obejrzeniu ekspozycji, wysłuchaniu wierszy można zrozumieć dlaczego uczestnicy warsztatów rzeźbiarskich darzą takim szacunkiem artystę.
Goście z Legionowa byli zachwyceni nie tylko pięknem i urokiem miejsca , zawartością galerii, ale ponad wszystko serdecznością i gościnnością Gospodarza i jego wspaniałej rodziny.
Zachęcam wszystkich warto wstąpić i obejrzeć, porozmawiać i odpocząć. To wspaniałe miejsce położone jest tuż przy trasie do Pułtuska 5km od Serocka.
 / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.