Facebook Google+ Twitter

Nad szczytami jowiszowych chmur

Prezentowany obraz jest dowodem, że nie trzeba być uczonym na etacie NASA, aby parać się obróbką kosmicznych danych. Efekty bywają zadowalające z estetycznego i czysto naukowego punktu widzenia.

Obraz burzy jowiszowej uzyskany przez sondę Juno (2.2.2017), przetworzony przez Björna Jónssona. / Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Bjorn JonssonOtwarty dostęp do danych pozyskiwanych przez szerokokątną kamerę JunoCam z sondy Juno, cieszy się sporym powodzeniem wśród amatorów astrofotografii. Ten dopełniony barwnie widok na szczyty chmur Jowisza, został opracowany przez islandzkiego naukowca obywatelskiego Björna Jónssona. Obraz uplastycznia masywną burzę, która wiruje w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, jawi się jako biały owal na południowej półkuli gazowego olbrzyma.

Materiał został pozyskany przez sondę Juno w dniu 2 lutego 2017 r. o godz. 15.13 (9:13 EDT), podczas bliskich przelotów nad Jowiszem. W chwili wykonywania zdjęcia, statek pozostawał w odległości około 14,500 kilometrów od planety.

Nieprzetworzone obrazy JunoCam są ogólnodostępne na stronie www.missionjuno.swri.edu/junocam.

Jet Propulsion Laboratory (NASA) zarządza misją Juno dla kierownika przedsięwzięcia, Scotta Boltona z Southwest Research Institute w San Antonio. To część programu New Frontiers, będącego w gestii NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville, Alabama. Statek został zbudowany przez Lockheed Martin Space Systems w Denver.

Więcej informacji na temat Juno można znaleźć pod adresem http://www.nasa.gov/juno i http://missionjuno.swri.edu.


Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.