Facebook Google+ Twitter

Nadal grozi nam podwójne opodatkowanie

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-16 10:18

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Anglią ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2007. Jednak pozostanie ona martwym przepisem, jeśli parlamenty obu państw nie ratyfikują jej w tym roku.

fot. Agnieszka Łuczakowska/Dziennik ZachodniA na to się na razie nie zanosi. W tej sytuacji do akcji wkroczył Rzecznik Praw Obywatelskich. Złożył on na ręce marszałka Sejmu pismo w sprawie przyspieszenia prac nad ratyfikacją umowy. – Zwracam się do pana marszałka z prośbą o przyspieszenie procesu uchwalenia ustawy ratyfikacyjnej, bez której wejście w życie umowy jest niemożliwe – pisze dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rozliczymy się z fiskusem metodą wyłączenia z progresją

Podstawową zmianą, jaką wprowadza nowa umowa, jest zastąpienie dotychczas stosowanej metody proporcjonalnego odliczenia metodą wyłączenia z progresją. Dzięki temu osoba, która pracowała w Anglii i w danym roku podatkowym tylko tam osiągnęła przychód, nie musi płacić od niego podatku w Polsce. Natomiast jeśli osiągnęła oprócz przychodów w Anglii także przychód w Polsce, to skala podatkowa, mimo że liczona łącznie z dwóch krajów, odnosi się tylko do przychodów osiągniętych w Polsce. Chodzi też o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wielokrotności diet służbowych przez wszystkie osoby legalnie pracujące za granicą. Zmiany w przepisach mają doprowadzić do braku ograniczeń liczby diet zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów (obecnie do 30 rocznie). Dzięki temu Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kwotę około 30 funtów brytyjskich dziennie (ok. 900 miesięcznie).

Obecnie z Wielką Brytanią obowiązuje umowa w sprawie podwójnego opodatkowania z 1976 r. Zakłada ona zasadę proporcjonalnego odliczenia. Podatnicy, zameldowani w Polsce, ale pracujący w Wielkiej Brytanii, powinni się rozliczyć z fiskusem w naszym kraju. Od wyliczonego w Polsce podatku mają prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą.

Czym jest podwójne opodatkowanie

Osoba, której miejsce zamieszkania jest w Polsce, właśnie tam podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To oznacza konieczność rozliczenia się z polskim fiskusem ze wszelkich dochodów, bez względu na to, gdzie znajduje się źródło ich uzyskania. Według przepisów brytyjskich, wynagrodzenia z tytułu pracy podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.

Robert Kiewlicz - Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A nie mogły owe mądre państwa Unii usatlić automatyzm jednym zdaniem - "Państwa-czlonkowie UE likwidują podwójne opodatkowanie pomiędzy wszystkimi państwami-członkami Unii bez dodatkowych aktów prawnych"? Bez zbierania się parlamentów, bez poganiania, bez kompromitacji i maruderstwa. Ale na to trzeba być Mirnalem, a nie urzędasami unijnymi z pensjami parę-paręnaście tysięcy E...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.