166980 miejsce

Nadal pokonał Federera w finale Wimbledonu

Mistrz trawy pokonany. Hiszpan trzeci raz wystąpił w finale londyńskiej imprezy i po raz pierwszy okazał się lepszy od Szwajcara.

Nadal (po prawej) i Federer (po lewej) / Fot. PAP EPA VASSIL DONEVPiękno, technika, finezja zagrań przegrała w konfrontacji z siłą, kondycją fizyczną i zacięciem. Federerowi nie udało się zwyciężyć szósty raz z rzędu. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że skończyła się pewna epoka.
Mecz rozpoczął się z opóźnieniem spowodowanym deszczem, który zresztą jeszcze przeszkadzał w rozegraniu do końca spotkania. Pierwsze dwa sety to dominacja Hiszpana. W pierwszym wystarczyło do zwycięstwa jedno przełamanie w początkowej fazie. Mimo waleczności, Szwajcarowi nie udało się wybronić i po 50 minutach zwyciężył Nadal 6:4.

Drugi set to szybkie przełamanie serwisu Hiszpana i "ucieczka" Federera na 4:1. Wydawało się, że sytuacja jest klarowna, ale następne 5 gemów padło łupem Hiszpana, który ponownie okazał się lepszy 6:4. Można było odnieść wrażenie, że sprawa zwycięstwa jest przesądzona, szczególnie kiedy przy serwisie Szwajcara było 0:40. Jednak Federer wyszedł zwycięsko z tak trudnej sytuacji i ostatecznie o rozstrzygnięciu w partii trzeciej decydował tie-break. W nim triumfował szwajcarski mistrz, który po grze nerwów okazał się lepszy 7:5.

Czwarty set to pewna gra przy własnych serwisach i próba nawiązania walki przy podaniu przeciwnika. Znów o wszystkim decydowała dodatkowa rozgrywka. Mimo piłek meczowych dla Hiszpana to ponownie lepszy okazał się Federer wygrywając 10:8.

Decydujący set znów przebiegał zgodnie z zasadą własnego serwisu. Małych szans przy podaniu Hiszpana nie wykorzystał Federer, a niewykorzystane szanse się mszczą. Tak było i tym razem. Przy stanie 7:7, Szwajcar nie utrzymał serwisu, a chwile później przy piłce meczowej dla Nadala zaatakował niecelnie. Hiszpan wygrał po blisko pięciu godzinach walki, pozbawiając Szwajcara miana króla trawy.

Niektórzy spekulowali, że jeśli Federer przegra na trawie, swojej ulubionej nawierzchni, będzie chciał zakończyć karierę. Nie wiadomo czy tak się stanie, jest to raczej wątpliwe, ale odebranie Szwajcarowi prymatu na londyńskiej imprezie było dla niego z pewnością dotkliwe. Hiszpan zaczął z nim bowiem wygrywać nie tylko na nawierzchni ziemnej, lecz także na trawie.

Niezależnie od sympatii nieco szkoda jest Federera. Grał pięknie, niektóre piłki były niewiarygodne, ale okazało się to za mało na skuteczność Nadala. Finezja przegrała z siłą, ale ponadto silniejszą psychiką popisał się Hiszpan. Zwyciężył zasłużenie, choć trochę szkoda, że król Roger został zdetronizowany. Potwierdziły się słowa Bjoerna Borga, który nieco większe szanse dawał w meczu finałowym młodemu Hiszpanowi. W tym sezonie Federer nie prezentuje bowiem tak wysokiej formy, do jakiej przyzwyczajał widzów przez ostatnie lata. Miejmy jednak nadzieję, że do niej wróci. Z takim tenisem, jaki prezentuje Szwajcar, trudno byłoby się rozstać.