Facebook Google+ Twitter

Nadarzyn: Gimnazjalistki zaszczepione przeciwko wirusowi HPV

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-08 14:17

We wtorek (7 kwietnia) gimnazjalistki z pierwszych klas nadarzyńskiego gimnazjum zostały zaszczepione przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjki macicy. Nadarzyn to kolejna gmina z województwa mazowieckiego, która zdecydowała się sfinansować szczepienia profilaktyczne z własnego budżetu.

Szczepieniami przeciwko HPV objęte zostaną 54 dziewczynki urodzone w 1995 r., uczące się w nadarzyńskim gimnazjum. Młode kobiety otrzymają w ten sposób ochronę przed czterema typami wirusa HPV odpowiedzialnymi aż za 70 proc. przypadków zachorowań na raka szyjki macicy i 90 proc. przypadków brodawek płciowych.

Szczepionki podawane są dziewczynkom w trzech dawkach. Kompleksowe zaszczepienie to koszt rzędu 1,5 tys. zł od osoby. Gmina Nadarzyn koszt ten pokrywa w całości ze swojego budżetu.
– Samorządy same decydują, na jakie cele rozdysponowane zostaną ich pieniądze. Jeśli istnieje nowotwór, przeciwko któremu wynaleziono szczepionkę, to warto w nią zainwestować. Taka inwestycja nie może się nie opłacić – zaznacza dr Natalia Rejnin z Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki w Nadarzynie, w którym w tym roku I dawką szczepionki zaszczepione zostały również mieszkanki Brwinowa z roczników 1993/94. Jak podkreśla dr Rejnin, Ośrodek zamierza kontynuować i rozszerzyć program ochrony młodych mieszkanek Nadarzyna przed rakiem szyjki macicy.

W Polsce codziennie 10 kobiet zapada na raka szyjki macicy, 5 z nich umiera. Te dramatyczne statystyki nie zmieniają się od lat. Zmienia się natomiast świadomość społeczna na temat problemu. Coraz więcej samorządów szczepi swoje mieszkanki na własną rękę. W całej Polsce już około 40 samorządów zdecydowało się na zaszczepienie mieszkanek przeciwko wirusowi HPV.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.04.2009 22:03

Doradzam poczytać troszkę i nie tylko w gali i wysokich obcasach. Wtedy chęci do "szczepienia" znikną znacznie szybciej niż się pojawiły. Co ciekawe nie ma na razie wiarygodnych badań potwierdzających skuteczność a zaczynają się pojawiać informacje o zagrożeniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.