Facebook Google+ Twitter

Nadchodzi 21. Wiosna Filmów w kinach Praha i Apolonia

Już za tydzień rozpocznie się 21. edycja festiwalu Wiosna Filmów. Najciekawsze obrazy nagrodzone na międzynarodowych festiwalach będą wyświetlane w dwóch warszawskich kinach: Praha i Apolonia. Dzisiaj ruszyła sprzedaż biletów (7 zł/seans).

 / Fot. WF21. Wiosna Filmów, która co roku przyciąga tłumy miłośników X Muzy, rozpocznie się 10 kwietnia. Na otwarcie wyświetlony zostanie film "Gołąb przysiada na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" w reżyserii Roya Anderssona - surrealistyczna komedia, która zdobyła Złotego Lwa na ostatnim festiwalu w Wenecji. Tegoroczna edycja Wiosny Filmów potrwa o dwa dni dłużej niż dotychczasowe. Festiwal zamknie 19 kwietnia projekcja hiszpańskiego thrillera "Stare grzechy mają długie cienie" w reżyserii Alberto Rodrigueza, który w Hiszpanii obejrzało już pół miliona widzów. Oba filmy będą miały na festiwalu polską premierę. / Fot. HS gallery

Dla ułatwienia nawigacji uczestnikom festiwalu filmy zostały pogrupowane w specjalne pasma. Wspomniany film otwarcia jednocześnie zainicjuje pasmo Triumfatorzy. Jak nie trudno się domyśleć, to przegląd filmów wyróżnionych na różnych festiwalach na świecie, wśród nich mauretańsko-francuski obraz "Timbuktu", który zdobył 7 Cezarów i konkurował z "Idą" o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. / Fot. mat.pras.

W tym roku organizatorzy postanowili zwrócić uwagę widzów na nowe kino węgierskie, przygotowując przegląd najciekawszych filmów w oddzielnym paśmie. Można będzie obejrzeć produkcje z ubiegłego roku takie jak „Sens życia i jego brak” w reżyserii Gábora Reisza i „Free Fall” w reżyserii György’a Pálfi’ego i Zsófii Ruttkay nagrodzone na MFF w Karlowych Warach. Obok nich dzieło klasyka węgierskiego kina Béli Tarra "Koń turyński".

 / Fot. Aferim-gcOsobne pasmo zostanie poświęcone również pełnometrażowym obrazom Radu Jude, rumuńskiemu reżyserowi, którego fillm "Aferim" zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na ostatnim Berlinale. Była to nagroda przyznana ex equo, obok tego obrazu na niemieckim festiwalu triumfował film Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało", który można będzie obejrzeć w paśmie Polskie kino na świecie. To nie jedyny mocny punkt tej sekcji - przedpremierowo zostanie bowiem wyświetlony najnowszy film Lecha Majewskiego "Onirica". Ponadto 12 kwietnia w ramach festiwalu odbędzie się spotkanie z reżyserem. Kto przegapił ciekawe premiery w polskim kinie będzie mógł nadrobić zaległości, dzięki projekcjom takich filmów jak "Miasto 44", "Huba", "Kebab i horoskop", "Hardcor disco" czy "Małe stłuczki".  / Fot. mat.pras.

Kolejne pasmo festiwalowe to Faworyci publiczności, czyli sekcja, w której pokazane zostaną filmy cieszące się na świecie dużą popularnością wśród publiczności, niekoniecznie zdobywając przy tym przychylność jurorów i krytyków. Organizatorzy polecają szczególnie dwa obrazy: libański "Anioł" i brazylijski "Prawie jak matka". W innych sekcjach zostaną pokazane filmy, które zdobyły nagrodę za reżyserię, scenariusz bądź spotkały się z wysokimi ocenami dziennikarzy.

Pełną listę festiwalowych propozycji można znaleźć na stronie www.wiosnafilmow.pl/filmy. Od 3 kwietnia na stronie festiwalu zostanie udostępniony program 21. Wiosny Filmów i tego dnia w kasach kina rusza również sprzedaż biletów (7 zł/seans).

Więcej na:
www.wiosnafilmow.pl
www.kinopraha.plWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.