Facebook Google+ Twitter

Nadchodzi 52. Krakowski Festiwal Filmowy

Gród Kraka znów na tydzień stanie się stolicą światowego kina - tym razem dokumentalnego i krótkometrażowego. A to za sprawą 52. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który otworzy słynny dokument ""Marley" poświęcony legendzie muzyki reggae.

Logo 52. KFF / Fot. Materiały prasoweEverything's gonna be alright - nad fenomenem tych słów zastanowił się Kevin McDonald, jeden z współtwórców nakręconego przez internautów dokumentu "Dzień z życia". W wywiadach na temat filmu-portretu Boba Marleya, mówił on o swoim najnowszym dziele jako prezencie dla fanów ikony muzyki reggae, którzy będą mogli dokładnie poznać korzenie i inspiracje ich idola.

W konsekwencji okazuje się, że spod płaszcza ideologa z zapuszczoną brodą wyłania się obraz postaci nieznanej nawet jego najbliższej rodzinie. Warto zaznaczyć, że aby dokument mógł trafić do kin na całym świecie potrzeba było 6 lat przygotowań. Kolejno reżyserię filmu odmawiały takie gwiazdy jak Martin Scorsese czy Jonathanowi Demme (twórca „Milczenia owiec”). W końcu tego karkołomnego zadania podjął się Kevin Macdonald, który zyskał zaufanie rodziny Boba Marleya. Reżyser zaznacza, że szczególnie w tworzeniu dokumentu zasłużył się najstarszy syn muzyka, Ziggy.

Obraz "Marley" otworzy 52. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego, ale to nie jedyna gratka jaka czeka na fanów kina pomiędzy 28 maja a 3 czerwca w grodzie Kraka.Na tegoroczny festiwal zgłoszono 2475 filmów z całego świata, z czego aż 263 zostało zrealizowanych nad Wisłą. Warto przypomnieć, że podczas festiwalu będą odbywały się trzy sekcje konkursowe. Dwie z nich o randze międzynarodowej: o tytuł najlepszego filmu dokumentalnego oraz krótkometrażowego a ten ostatni dzieli się jeszcze na trzy sekcje: dokument, fabułę i animację. Nie zabraknie również rywalizacji wśród najlepszych polskich tytułów. Łączna pula nagród konkursowych to 220 000 złotych, wśród których najważniejsze to przyznawany reżyserom Złoty Smok w kategorii filmu krótkometrażowego, Złoty Róg dla zwycięskiego filmu dokumentalnego oraz Złoty Lajkonik dla najlepszego filmu w konkursie polskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.