Facebook Google+ Twitter

Nadchodzi długi weekend.

1 - 3 maja, tzw. długi weekend, w tym roku będzie naprawdę długim, gdyż po trzech pierwszych majowych dniach wypada jeszcze wolna sobota i niedziela.

Dla części z nas oznacza to wielką radość z dni wolnych od pracy, możliwość wyjazdu z miasta, podziwiania pięknych krajobrazów, wypoczynku na łonie natury, odwiedzin znajomych itp. Inni pomstutują na czym świat stoi z powodu niemożności załatwienia podstawowych spraw w urzędach i instytucjach, które pozostaną w owych dniach zamknięte.

Jednakże, czy korzystając z nieprzeciętnie długiego weekendu zastanawiamy się, czemu zawdzięczamy wspomniane wolne dni i czy aby na pewno wykorzystujemy je zgodnie z duchem ustawy. Długi weekend bowiem, to pojęcie sztuczne, związane ze skumulowaniem się dni świątecznych, oznaczonych w kalendarzu czerwonymi kartkami oraz innymi dodatkowymi, nadanymi przez ustawodawcę dniami wolnymi od pracy, a także uprzednio odpracowanymi. Cóż zatem jest sprawcą owego długiego, majowego weekendu?

1 Maja - niegdysiejsze tzw. robotnicze robotnicze święto. Genezę owego dnia świątecznego ustanowionego na pamiątkę krawej manifestacji w Chicago w 1886 stanowi uchwała II kongresu międzynarodówki socjalistycznej z 1889r.Podczas podjętego strajku i wystąpienia chicagowscy robotnicy domagali się redukcji dobowego wymiaru czasu pracy do 8 godzin oraz innych przywilejów socjalnych. Wielu z uczestników skazano na karę śmierci.
Na ziemiach polskich(znajdujących się wówczas pod trzema zaborami) święto to obchodzono po raz pierwszy w 1890
w Warszawie. Rokrocznie przedstawiciele lewicy organizowali w tym dniu pochody, demonstracje i wiece uliczne. Wzywali świat pracy do podjęcia strajku.Władze państwowe zabraniały tego rodzaju obchodów. W związku z tym często dochodziło tego dnia do starć z policją i zatrzymań uczestników.

W okresie Polski socjalistycznej 1 Maja był uważany za jedno z najważniejszych świąt państwowych. Organizowano oficjalne manifestacje, festyny, wręczono odznaczenia państwowe. Obecnie ranga 1 Maja jest drugorzędna.

2 Maja - oznaczony w kalendarzu czarną kartką jest dniem flagi narodowej. W różnych miasta władze rządowe i samorządowe organizują uroczystości i odczyty, przypominające społeczeństwu o historii flagi i barw narodowych, których tradycja sięga wieku XIV.

3 Maja jest dniem konstytucji uchwalonej w 1791 r.Była to pierwsza w Europie i druga w świecie konstytucja. Konstytucja 3 Maja była uchwalona w bardzo trudnym dla Polski czasie, gdyż ówczesna Rzeczpospolita była państwem słabym, silnie zdominowanym przez mocarstwa sąsiednie. Konstytucję uchwalono w okresie działalności Sejmu Czteroletniego, zwanego Wielkim, działającego pod przewodnictwem marszałka Stanisława Małachowskiego.

Konstytucja znosiła różnice prawne między Koroną a Litwą, likwidowała liberum veto. Według jej postanowień najwyższym organem władzy ustawodawczej w państwie był Sejm, w którym obok szlachty mogli zasiadać przedstawiciele mieszczan.Najwyższą władzą wykonawczą stał się Rząd-Straż Praw.Chłopi zostali wzięci pod opiekę państwa.
W r. 1792 wybuchła wojna polsko-rosyjska, o niekorzystnych dla Polski skutkach. W wyniku konfederacji targowickiej Konstytucja została obalona.

Obecnie dzień 3 Maja jest jednym z najważniejszych polskich świąt państwowych. Władze państwowe i samorządowe organizują uroczyste obchody, wręczane są odznaczenia państwowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.