Facebook Google+ Twitter

Nadchodzi karnawał!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-06 22:06

Okres odpoczynku od zabaw, poprzedzający święta Bożego Narodzenia, dobiegł końca. Pora nadrobić zaległości!

 / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiPo długim okresie spokoju, wyczekiwania oraz radości związanej ze Świętami Bożego Narodzenia nadchodzi czas na zabawę, czyli karnawał. Zapusty, bo tak inaczej nazywa się ten okres rozpoczynają się w dniu Trzech Króli, a kończą w Środę Popielcową.

Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carnevale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa (carne mięso + valere obowiązywać, być ważnym, królować), przed rozpoczynającym się Wielkim Postem. W praktyce to po prostu okres zabawy i beztroski! W najdawniejszych czasach wierzono, że im wyższe będą skoki tym wyższe urośnie zboże. Dlatego też, karnawał jest ściśle związany z tańcami.

Najbardziej znane karnawały odbywają się obecnie w Rio de Janeiro i Wenecji. Drugim największym po karnawale w Rio de Janeiro, biorąc pod uwagę liczbą odwiedzających go turystów jest Notting Hill Carnival w Londynie. Co roku w ciągu dwóch dni przyciąga ponad 1,5miliona turystów.

W Polsce bale karnawałowe i imprezy towarzyszące cieszą się również dużą popularnością od najdawniejszych czasów. Wielkie uczty karnawałowe i bale maskowe zwane „redutami" odbywały się na dworach królewskich, w wielkopańskich rezydencjach, a także na szlacheckich dworach. Ulubioną wówczas rozrywką, były konne kuligi prowadzone przez wodzireja od dworu do dworu, gdzie tańczono i ucztowano aby po chwili znów wyruszyć w dalszą drogę.

Czasy jednak się zmieniły a wraz z nimi preferencje i gusta społeczeństwa. Gros studentów bawi się na tzw. domówkach w gronie sprawdzonych przyjaciół, lub w popularnych klubach. Własne domy też mogą stać się miejscem wspaniałej zabawy, jeśli nie mamy ochoty bawić się poza nim..

W tym sezonie modne są imprezy tematyczne np. w stylu retro lub w przebraniach za gwiazdy kina. -Moi przyjaciele organizują imprezę w stylu retro! Każdy ma przynieść ze sobą jakiś przedmiot kojarzący się właśnie z tym motywem. Po co? Jeszcze nie wiadomo, ale zapowiada się świetna zabawa.- mówi Gosia, studentka architektury.

Wiele osób decyduję się też na wyjazdy na granicę i uczestnictwo w ulicznych maskaradach, tak bardzo tam popularnych .- W tym roku karnawał spędzimy w Wenecji. Wykupiliśmy specjalnie na tą okazję wycieczkę i zamierzamy, oprócz zwiedzania poznać inną formę uczestnictwa w karnawałowym pochodzie - mówią Iza i Michał, młode małżeństwo z Wrocławia. Gdy wybierzemy już miejsce zabawy, należy zastanowić się nad kreacją w jakiej chcemy się zaprezentować.

Kreacje na karnawał w 2009 roku powinny być w kolorach bieli, czerni, jaskrawego różu, złocie, srebrze oraz pomarańczy! Jeśli chodzi o kroje to hitem przyszłego sezonu będą odkryte ramiona. Bardzo ważny jest odpowiedni materiał, a nie cekiny, kamienie czy biżuteria. Jeżeli chcemy by podczas imprezy Nas zauważono, trzeba pamiętać o takich materiałach jak satyna czy tafta.
Nie pozostaje nic innego jak życzyć udanej zabawy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.