Facebook Google+ Twitter

Nadchodzi Netflix: "Wkrótce będziemy dostępni w Polsce"

„We'll be available in Polska soon”, głosi hasło witające nas na oficjalnej stronie serwisu z filmami. Netflix do 2017 roku chce być obecny w większości krajów świata.

kadr z filmu House of Cards / Fot. materiały prasowe„House of Cards”, „Orange Is the New Black”, „Transparent”, „Unbreakable Kimmy Smidt” - co łączy te seriale? Wszystkie są nominowane do tegorocznych nagród Emmy w głównych kategoriach. Wszystkie też zostały wyprodukowane przez Netflix. Najważniejsza obecnie platforma VOD na świecie i zarazem prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo producenckie oficjalnie zapowiedziało pojawienie się w domach Polaków.

Działająca od 1997 roku platforma od kilku lat zmienia znacząco krajobraz amerykańskiej telewizji i przyzwyczajenia odbiorców. Posiadający obecnie ponad 65 milionów subskrybentów, z czego ponad 42 miliony na terenie Stanów Zjednoczonych, Netfilx jest dzisiaj jednym z najbardziej liczących się graczy na rynku medialnym. Główną działalnością przedsiębiorstwa, które zaryzykowało rewolucyjnym sposobem dystrybucji swoich seriali (umieszczanie w sieci wszystkich odcinków danej serii tego samego dnia), pozostaje bowiem video na życzenie. W amerykańskiej bazie znajdziemy około 7500 tytułów, podczas gdy łączny zasób ich wizualnych bibliotek szacowany jest na około 14000 pozycji.

Sukces firmy stałby może pod znakiem zapytania, gdyby nie przystępne ceny – podstawowy pakiet to koszt niespełna ośmiu dolarów miesięcznie. Płacąc cztery dolary więcej, użytkownik otrzymuje nieograniczony dostęp do wszystkich tytułów znajdujących się na platformie w danym kraju. Za wyższą stawką idzie też najlepsza jakość obrazu.

To właśnie jakość, obok szerokiej gamy programów, może wyróżnić nową platformę w naszym kraju. Propozycje rodzimych serwisów VOD nie dość, że zwykle mocno ograniczone, są też często (co potwierdzi większość ich użytkowników), dosyć problematyczne w obsłudze i pozostawiają wiele do życzenia w kwestii zarówno obrazu, jak i chociażby wyboru ścieżki językowej.

Czytaj także: Andrzej Żuławski najlepszym reżyserem festiwalu w Locarno. Nagrodę otrzymał za film "Kosmos"


Niestety, chociaż pojawienie się platformy w Polsce wydaje się już przesądzone, nie wiemy właściwie nic więcej. Tajemnicą pozostaje konkretna data wejścia na nasz rynek i cena usługi . Czy czeka nas proste przeliczanie dolarów na złotówki, czy firma obniży stawkę dostosowując się do polskich realiów? Jak będzie wyglądała oferta VOD – czy uda się pokonać trudności związane z prawem autorskim i prawem do dystrybucji? I na koniec, czy amerykański potentat medialny ponownie odniesie sukces? W kraju słynącym z rekordów w nielegalnym ściąganiu treści z Internetu i to pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

źródło: spidersweb.pl, forbes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.