Facebook Google+ Twitter

Nadchodzi telewizja przyszłości

Zapewne mało kto zna szczegóły telewizji przyszłości, a tymczasem rząd bierze się za budowanie telewizji najnowszej generacji.

Tradycyjne anteny telewizyjne już wkrótce zastąpią dekodery, a za pomocą pilota będzie można zrobić przelew, studiować, a nawet głosować w wyborach. Tyle tylko, że stare telewizory niczego nie odbiorą. Ministerstwo Infrastruktury ogłosi w najbliższym czasie nową strategię cyfryzacji telewizji, dzięki której ma ruszyć budowanie nowoczesnych mediów w Polsce.

W lipcu 2013 r. w Polsce zamilkną tradycyjne nadajniki z sygnałem analogowym i przejdziemy na nadawanie cyfrowe. To taka zmiana jak przejście z obrazu czarno-białego na kolor. Jednak na cyfrowy, lepszej jakości obraz nie będziemy musieli czekać aż cztery lata. Już w tym roku programy nadawane cyfrowo dotrą do Warszawy i okolic, Poznania, Rzeszowa czy Zielonej Góry.

Mieszkańcy podanych miast na początek będą mogli obejrzeć TVP1 i TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4 i Telewizję Puls. Programy te będzie można oglądać za darmo w całym kraju, bez obaw że sygnał zaniknie podczas burzy w chmurach, tak jak na satelicie. Po co ta cała cyfryzacja?

Telewizję cyfrową wprowadza cały świat, jest nowocześniejsza i zajmuje mniej miejsca w eterze. Cyfrowo nadaje swoje programy już 21 państw Unii Europejskiej, a od połowy czerwca tego roku również Amerykanie. Kuszą także możliwości nowej technologii. Jednym kanałem można będzie przekazać aż siedem programów, do tego dochodzą dodatkowe usługi.

Pilotem będzie można sprawdzić rozkład jazdy, zrobić przelew w banku, a nawet zagłosować w wyborach, za część usług jednak trzeba będzie zapłacić np. za filmy na zamówienie, a niektóre jak np głosowanie będą możliwe, tylko wtedy gdy telewizor zostanie podłączony do internetu. Za kilka lat jednak z tym również nie powinno być problemu.

Do odbioru telewizji cyfrowej, będzie konieczne zakupienie odbiornika telewizyjnego z wmontowaną tzw. przystawką przetwarzającą sygnał cyfrowy, lub zakup dekodera do odbioru cyfrowego. Koszt zakupu dekodera to wydatek 200-400zł. Niestety nadal sprzedawane są nadajniki telewizyjne bez wbudowanych przystawek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.