Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7605 miejsce

Nadchodzi zima. Pamiętajmy o dzikich zwierzętach

Zbliża się zima. Trudny czas nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Zwłaszcza leśnych. Czas pomyśleć o ich sytuacji. A kiedy nadejdą srogie mrozy i obfite opady śniegu - dokarmiać je.

Nadchodzi zima. Czas pomyśleć o leśnych zwierzętach. / Fot. Halina Krüsch Czopowik Spacerując leśnymi ścieżynkami można zobaczyć, że leśnicy już się przygotowali do zimy i zrobili zapasy dla zwierzyny leśnej. Kiedy nastanie więc sroga zima, mroźna i śnieżna i zajdzie potrzeba dokarmiania zwierząt, paszę dla nich będą mieli na podorędziu i bez najmniejszej zwłoki będą mogli przystąpić do ich ratowania od śmierci głodowej.

Wprawdzie zwierzęta leśne posiadają naturalny instynkt, który podpowiada im jak przetrwać zimę, bez ingerencji człowieka, to jednak w czasie bardzo mroźnej zimy, z obfitymi opadami śniegu, same mogą sobie nie poradzić. Człowiek powinien je dokarmiać. Nadchodzi zima. Czas pomyśleć o leśnych zwierzętach i gromadzić zapasy karmy. / Fot. Halina Krüsch Czopowik

Leśnicy znają zwierzęta najlepiej i wiedzą, że aby nie wyrządzić im krzywdy, powinno się je mądrze dokarmiać, tzn. tylko sporadycznie. Wtedy, kiedy gruba warstwa śniegu, a także ujemna temperatura utrudnia im w lesie dostęp do pokarmu oraz wody.

Jak nastanie zima, leśnicy będą mieli karmę dla zwierząt na podorędziu. / Fot. Halina Krüsch CzopowikJest wielu prawdziwych przyjaciół zwierząt, którzy bardzo chętnie włączają się w akcje ich dokarmiania. Jednak leśnicy apelują, by nie czynić tego na własną rękę. Raz, aby zwierzętom nie zaszkodzić, karmiąc je nieodpowiednią Nadchodzi zima. Czas pomyśleć o leśnych zwierzętach. / Fot. Halina Krüsch Czopowikkarmą. Drugi raz, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo. Należy pamiętać, że wszystkie zwierzęta leśne są dzikie, przez co i niebezpieczne dla
człowieka. Nie należy więc pomagać im na siłę, ale zawsze w porozumieniu i pod okiem służb leśnych. Przy dokarmianiu zwierząt istotną rzeczą jest także by wiedzieć, co i w jakich porcjach one jadają. Inaczej można im bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Madry i potrzebny artykul. Pomagajmy braciom naszym mniejszym przetrwac zime!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izo, wspaniale by było, gdyby każdy tak podchodził do sprawy dokarmiania. To nie taka ciężka praca, a jakże potrzebna dla zwierzaków, chwalebna... budująca poczucie własnej wartości. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo potrzebny artykuł o dokarmianiu zwierząt, ale póki nie ma mrozu i śniegu nie jest to problemem. Lecz jak nadejdzie zimno ... to już obowiązek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Elżbieta Szychlińska
Ci, co prześladują tych, co karmią bezpańskie zwierzęta, nie są dobrymi ludźmi... i pewnie nie są szczęśliwi w życiu. Sami potrzebują dokarmiania... duchowego.
A tak, Adam Wajrak mądrze zaleca. Inaczej przyzwyczailibyśmy zwierzęta do dokarmiania, i tym samym, zmniejszylibyśmy ich samodzielność, instynkt samozachowawczy.

@ Roman Dlugosz
Widzę, że jest Pan znawcą ptaszków i ma wielkie serce dla nich. To piękne. Oby takich ludzi było więcej. Ja także pozdrawiam wszystkich Miłośników Przyrody!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł powinni przeczytać ci , którzy " prześladują " tych co karmią bezpańskie zwierzęta .
Znam to z autopsji .
Póki co mam zaopatrzenie w ziarno dla ptaków . Na drzewach i krzewach jest jeszcze wiele owoców i tym się żywią . Czekam na mrozy .
To zalecenia pana Wajraka .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na moim oknie już jedna była zjedzona , teraz kuia z Lidla , też już druga , oczywiście sikorki i pan kowalik przylatuje i wcina szybko i odlatuje przepędzając małe sikorki , które bardzo lubię. Pozdrawiam wszystkich miłośników przyrody .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mariko, dziękuję! A ja sypię także ziarna w ogrodzie. Zaś w lesie już nieraz pomagałam przy dokarmianiu zwierząt. I tak jak mówi Pan Sławek - to jest piękne uczucie. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał. Jednak dokarmianie leśnych zwierząt nie należy do prostych zadań. Dlatego też dokarmianie leśnej zwierzyny może odbywać się tylko i wyłącznie za porozumieniem z miejscowymi leśniczymi lub kołami łowieckimi. Są to osoby kompetentne, które doskonale wiedzą na czym opiera się dieta poszczególnych zwierząt. Czasami możemy za ich pozwoleniem wyłożyć karmę. Są to specjaliści i dokładnie wiedzą w jakich proporcjach zostawić pokarm oraz wskażą miejsca, gdzie zwykle zwierzęta przychodzą po pożywienie. Ale to jest piękne uczestniczenie w takim dokarmianiu. Czasami uda się zobaczyć, oczekającą w oddali zwierzynę...:) Pozdrawiam 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.