Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi zima. Pamiętajmy o dzikich zwierzętach

Halina Krüsch Czopowik
Halina Krüsch Czopowik
Nadchodzi zima. Czas pomyśleć o leśnych zwierzętach.
Nadchodzi zima. Czas pomyśleć o leśnych zwierzętach. Halina Krüsch Czopowik
Zbliża się zima. Trudny czas nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Zwłaszcza leśnych. Czas pomyśleć o ich sytuacji. A kiedy nadejdą srogie mrozy i obfite opady śniegu - dokarmiać je.

Spacerując leśnymi ścieżynkami można zobaczyć, że leśnicy już się przygotowali do zimy i zrobili zapasy dla zwierzyny leśnej. Kiedy nastanie więc sroga zima, mroźna i śnieżna i zajdzie potrzeba dokarmiania zwierząt, paszę dla nich będą mieli na podorędziu i bez najmniejszej zwłoki będą mogli przystąpić do ich ratowania od śmierci głodowej.

Wprawdzie zwierzęta leśne posiadają naturalny instynkt, który podpowiada im jak przetrwać zimę, bez ingerencji człowieka, to jednak w czasie bardzo mroźnej zimy, z obfitymi opadami śniegu, same mogą sobie nie poradzić. Człowiek powinien je dokarmiać.

Leśnicy znają zwierzęta najlepiej i wiedzą, że aby nie wyrządzić im krzywdy, powinno się je mądrze dokarmiać, tzn. tylko sporadycznie. Wtedy, kiedy gruba warstwa śniegu, a także ujemna temperatura utrudnia im w lesie dostęp do pokarmu oraz wody.

Jest wielu prawdziwych przyjaciół zwierząt, którzy bardzo chętnie włączają się w akcje ich dokarmiania. Jednak leśnicy apelują, by nie czynić tego na własną rękę. Raz, aby zwierzętom nie zaszkodzić, karmiąc je nieodpowiednią karmą. Drugi raz, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo. Należy pamiętać, że wszystkie zwierzęta leśne są dzikie, przez co i niebezpieczne dla
człowieka. Nie należy więc pomagać im na siłę, ale zawsze w porozumieniu i pod okiem służb leśnych. Przy dokarmianiu zwierząt istotną rzeczą jest także by wiedzieć, co i w jakich porcjach one jadają. Inaczej można im bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Należy także pamiętać, że dokarmianie zwierząt musi się odbywać tylko w okresie zimowym. Bo gdybyśmy przyzwyczaili je do całorocznego dokarmiania, to chcąc nie chcąc, zmniejszylibyśmy ich samodzielność, instynkt samozachowawczy. A to mogłoby mieć dla nich katastrofalne skutki, gdyż w efekcie zmniejszyłyby się ich szanse na przeżycie w razie nagłego pogorszenia się warunków. I kiedy człowiek w porę nie dotarłby do nich z pomocą. W okresie zimowym istotną rzeczą jest także odśnieżanie dróżek leśnych prowadzących zwierzęta do wodopoju i miejsc, z których czerpią swój naturalny pokarm.

Wszystkie zwierzęta zimową porą wymagają specjalnej opieki. Przydomowe także. Zwłaszcza te dziko żyjące obok nas. Najczęściej dokarmiamy ptaki. W Polsce także bezpańskie koty i psy, których ciągle jest bardzo dużo. Zbyt dużo. W zachodnich krajach UE problem ten nie istnieje. Już dawno został rozwiązany i nie ma tam bezpańskich zwierząt. Wszystkie mają swoje domy.

Należy przede wszystkim pamiętać, że gdy już zaczniemy dokarmiać zwierzęta dziko żyjące obok nas, musimy robić to systematycznie. Inaczej narażamy je na śmierć. Te osoby więc, które nie stać na systematyczność, w ogóle nie powinny zaczynać dokarmiania. Dokarmianie zwierząt to nie zabawa, to obowiązek. Nie zapominajmy!

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto